Manşet

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Ekonomi Şurası gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Ekonomi Şurası gerçekleştirdi. TOBB Türkiye Ekonomi Şurasına Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay video konferans ile katılım sağladı.

TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen şuraya TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliği yaptı.
Türkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu üyeleri de yer aldı. Şura’da iş dünyasının temsilcileri sorun ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ile paylaşma imkânı buldu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, ekonomi şuralarını 2003 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile başlattıklarını hatırlatarak, “O zamandan bu yana hep yanımızda oldunuz. Bu salonda çok hayırlı müjdeler verdiniz. Biliyorsunuz, bu sene pandemi nedeniyle Genel kurul yapamadık. Ama sağolun, sorunlarımızı dinlemek, çözüm yolları üzerine istişare etmek üzere, Türk iş dünyasının kalbine hoş geldiniz” dedi.

‘’81 İL VE 160 İLÇEDEN KANAAT ÖNDERLERİ KATILDI’’
Şurayı 81 il ve 160 ilçeden, bölgelerinin kanaat önderleri olan, Oda ve Borsa Başkanları, TOBB Delegeleri, Kadın ve Genç girişimciler ile Genel Sekreterler olmak üzere yaklaşık 3 bin kişinin izlediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Pandemi sürecinde hepsi yoğun bir mesai harcadılar. İllerin ve ilçelerin sorunlarını çıkardılar, öneriler hazırladılar. Yerelde hangi ekonomik sıkıntılar yaşanıyorsa, hepsini tespit ettiler. Gece yarılarına kadar üyeleriyle istişare ettiler. Talepleri bize aktardılar. Biz de, acil yapılması gerekenleri, saat kaç olursa olsun Bakanlarımıza ilettik. Tabandan tavana müthiş bir çalışma ortaya koyduk. Camiamızla gurur duyuyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Ekonominin kalbinde faaliyet gösteren oda ve borsa temsilcilerinin, 81 il ve 160 ilçede iş dünyasının nabzını en güzel şekilde yansıttığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Yatırımcının ezilmemesi için yüksek faiz konusuna çok dikkate ederek, yatırımcımızı korumalıyız. Bunun için ekonomiyle ilgili her konuda iş dünyamızla ve onların temsilcileri olan sizlerle istişare etmeye özel önem veriyoruz. Aldığımız tüm kararlarda, attığımız tüm adımlarda sizlerle birlikte oluşturduğumuz ortak akıldan faydalanıyoruz. Sektörlerimizin ve şehirlerimizin sorunlarını, taleplerini, beklentilerini sizlerle birlikte konuşuyor, tartışıyor ve birlikte çözüm yolları geliştiriyoruz.”

‘’ODA VE BORSALARIMIZ LOKOMOTİF GÖREVİ GÖRÜYOR’’
Türkiye’nin son 18 yıldır büyük mesafe kat ettiği demokrasi ve kalkınma yolculuğunda 365 oda ve borsanın lokomotif vazifesi gördüğünü vurgulayan Erdoğan, “Her oda ve borsamız kendi üyelerine çağın gerektirdiği en ileri hizmetleri vermenin yanında Türk ekonomisine de çok önemli katkılarda bulundu. Bundan sonra da sizlerin azmi, çalışkanlığı, dirayeti ve kabiliyetiyle önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘5 MADDE TOBB’A İLETİLDİ’’
Türkiye Ekonomi Şurası’nda taleplerini 5 madde olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini belirten GTSO Başkanı İsmail Akçay; bu talepleri şu şekilde sıraladı:
‘’1- Öğrenciye hitap eden ve Covid 19 salgını dolayısıyla okulların açılmaması sonucunda kapanma aşamasına gelen işyerlerine kira desteği verilmeli,
2- 6 ay ertelenen ödemeler de yapılandırmaya dahil edilmeli,
3- Pandemiden kaynaklanarak kapatılan iş yerlerine kira desteği sağlanmalı,
4- Krediler yeniden faizsiz olarak yapılandırılmalı,
5- Matrah artırımı, sicil affı ve stok düzenlemesi yapılmalıdır.’’
Akçay, ‘Taleplerin çözüme kavuşturulması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istedik. Kendisi yaptığı konuşmada iş dünyamızın sorunlarının çözümü için gerekli tüm desteği vereceklerini iletti. Kendilerine Türk İş dünyasına olan güvenleri ve vermiş olduğu değerli destekler için teşekkür ediyoruz. Ayrıca TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğluna da sorunlarımızı Cumhurbaşkanımıza ve bakanlara direkt olarak aktarma imkanı tanıdığı için çok teşekkür ediyor, Türkiye Ekonomi şurasının Türk iş dünyasına, ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum’ ’ifadelerini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı