Manşet

Tayyar Gürsoy: Karabuğday İçin Mücadeleye Devam Edeceğiz

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde ekimine başlanan karabuğday yetkililerden ilgi bekliyor

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde ekimine başlanan karabuğday yetkililerden ilgi bekliyor.
Geçtiğimiz yıl araziye ekimine başlanan ve ilçede ayrıca bir de üretim atölyesi de bulunan karabuğdayın yurtiçinden talep görmesine rağmen yetkililer tarafından yeterince takip edilmemesi üreticileri kızdırdı.
Karabuğday ekimi ile ilgili olarak büyük çaba gösteren Çiftçi Tayyar Gürsoy, Gündoğumu’na konuşurken, çalışmalara ilişkin olarak, ‘En azından sayın yetkililerin burada ne yapıyorsunuz demesini bekliyoruz’ dedi.
Tayyar Gürsoy şunları söyledi:
‘Dünya da en büyük üreticilerden Rusya koronavirüsle birlikte Nisan ayında ihracatı durdurdu. Şu anda karabuğdayın burada ekilmesi durumunda 650 bin metrekarelik bir sahada potansiyeli var. Ve hatta Van, Tunceli ve Bingöl’den bize eksek alırmısınız? diye arayan bile oluyor tabi diğer taraftan elimizde bizim de şunlar bunlar var karabuğdayı neden bu kadar köpürtüyorsunuz diyen de? Biz de karabuğdayın sıradan bir bitki olmadığı bilgisini onlarla paylaşıyoruz. Ben geçtiğimiz dönemlerde turizmin üssü konumunda olan şehirleri gezdim ve öyle bir izlenim edindim ki özellikle Rus turistler karabuğdayı istiyorlar yemeklerinde mutlaka görmek istiyorlar ondan sonra kalacağı oteli seçiyorlar. Bizimde isteğimiz karabuğday gerçeği böyle iken ilçede sınırlı sayıda bir sahada ekili olmasın daha çok ekim yapılabilsin çok değerli yetkililerimiz de siz burada ne yapıyorsunuz? desin. İnşallah Eylül ayında karabuğdaya ilişkin bir de çalıştay yapacağız ve bu muazzam ürünü daha iyi anlatma fırsatı bulacağız’

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı