Manşet

Tahsin Söğüt

Gümüşhane Dernekler Federasyonu

Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Eski Genel Başkanı ve Gümüşhane ili ve ilçeleri yardımlaşma ve kalkındırma derneği (GÜYAD) başkanı Tahsin Söğüt, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Tahsin Söğüt’ün mesajı şu şekilde;

“Toplumumuzun baştacı olan kadınların günü olan 8 Mart tarihine bir kutlama günü olarak değil, bir mücadele günü olarak bakmalıyız. Bakıyoruz ve görüyoruz ki yüce dinimiz İslam’ın büyük önderi peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV) ‘Cennet Anaların Ayağı Altındadır’ diyor. Bu milletin geçmişine bakıyoruz Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık hikâyeleri yazan kadınlarımızdır ve ayrıca, pek çok ülkeden önce Cumhuriyet kazanımlarının bir sonucu olarak toplumsal yaşamda aktif şekilde rol almaya başlamıştır. Kadınlarımız 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur.

Ne yazık ki bugün kadınlarımız ülke yönetiminde arzu edilen noktada olmadıkları gibi töre cinayetlerinin, şiddetin, hukuksuzlukların kurbanı olmaya da devam ediyor. Bunun da ötesinde çalışma yaşamında yedek ve değersiz işgücü olarak görülüyor, birçok iş alanında çalıştırılmıyor ve sosyal güvenceden yoksun bırakılıyor.

Bu anlamda 8 Mart tarihine bir kutlama günü değil, bir mücadele günü olarak bakmalıyız. Tüm olumsuzluklara rağmen adalet arayışını, özgür bir gelecek ve eşitlik mücadelesini toplumun tüm kesimleriyle omuz omuza sürdürmek, pek çok alanda olduğu gibi kadın hakları konusunda da bizi çözüme ulaştıracaktır. Bu düşüncelerle şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, 8 Mart’ın tüm dünya kadınlarına, eşit hak ve özgürlükler getirmesi diliyorum”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı