Diğer

Sözlü Tarih

Sözlü tarih çalışmaları Gümüşhane’de başladı

Sözlü tarih çalışmaları Gümüşhane’de başladı. Milli Eğitim Bakanlığınca ülkenin belleğini sıradan insanların gündelik yaşamları üzerinden kayıt altına almak amacıyla başlatılan geçmişin sesini bugünkü kuşakların yaşamlarıyla karşılaştırmasına imkân tanıyarak; değerlerin kuşaklararası aktarımını deneyim aracılığıyla gerçekleştirmek için Türkiye genelinde pilot uygulama ile başlayan çalışma halen 21 şehirde uygulanıyor. Bu kapsamda il milli eğitim müdürlüğü online toplantı düzenlenerek il genelindeki öğretmen ve yöneticilere projenin tanıtımı ve yönergesine dair bilgilendirme de bulundu.

Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalışmayla il genelinde 49 Sosyal Bilgiler branş öğretmeni ve 29 tarih branşı öğretmeni, 670 öğrenci ile birlikte sözlü tarih çalışmasını deneyimlemiş olacaklar. Görüşülecek kişiler 70 yaş üzeri ve öncelikle kendi ailelerinden seçilerek “tarihin kıyısında kalmış” kişilere erişilmesi planlanıyor. Salgın nedeniyle covid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek görüşmeler genellikle online ortamda yapılarak kayıt altına alınacak. Renkli görüntüler gelmeye başlayan sözlü tarih görüşmeleri, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilmeye devam edecek.
Yaklaşık olarak 1400 görüşmenin kayıt altına alınması ile Gümüşhane iline ait yaşantı ve deneyimler ortaya çıkarılıp toplumun bilgisine sunularak tarihin toplumsallaşmasına ve demokratikleşmesine katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Projenin sonunda ise büyük bir sözlü tarih kütüphanesi oluşturulması planlanıyor.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı