Yaşam

Q Humması Konulu Hizmet İçi Eğitim Toplantısı Yapıldı

İl Müdürlüğümüz ve Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle İlimizde görev yapan Veteriner Hekimlere yönelik hizmet içi eğitim toplantısı düzenlendi

İl Müdürlüğümüz ve Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle İlimizde görev yapan Veteriner Hekimlere yönelik hizmet içi eğitim toplantısı düzenlendi.

İl Müdürlüğümü Çiftçi Evi toplantı salonunda yapılan toplantıya, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Necati Ceyhan, Enstitü Müdürlüğü uzmanları Veteriner Hekimler Ediz Kaan Özgen ve Mustafa Ulucan ile ilimiz genelindeki serbest ve resmi veteriner hekimler katıldı.

Bakanlığımız Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında geçen yıl beşeri sağlık çalışanları ve sağlık hizmetlerinde görev alacak öğrencilere yönelik “Koyun- Keçi Kan Serumlarında Coxiella Burnetti (Q Humması) Antikorlarının Elisa ile Araştırılması” konulu eğitim toplantıları düzenlenmişti.

Bu yılda Veteriner Hekimlere yönelik düzenlenen eğitimde Enstitü Müdürlüğü konu uzmanlarınca zoonoz (insanlara bulaşıcı) bir hastalık olan Q Humması’nın korunma, teşhis ve tedavisi anlatıldı. Başta Brusella olmak üzere bazı önemli abortif (yavru attıran) bakteriyel hastalıkların da ele alındığı toplantıda Q Humması ve Brusella ile etkin mücadele yolları özellikle vurgulandı. 

Ayrıca konu uzmanlarının Brusella hakkında yaptığı sunuda ilimizden Enstitü Müdürlüğüne gönderilen Brucella şüpheli marazi maddelerin her yıl büyük ölçüde azaldığı, bunun ise sahada uygulanan konjuktival aşının ve dolasıyla Gümüşhane veteriner teşkilatının bir başarısı olduğu belirtildi. Buna gör  2013 yılında gönderilen 311 marazi maddenin 159’u pozitif sonuç vermiş iken 2014’de 66 marazi maddeden 30’u pozitif, 2015’de 32 marazi maddeden 17’si pozitif ve son olarak 2016 yılı ilk 5 ayında sadece 7 numune gönderildiği ve 2’sinin pozitif sonuç verdiği aktarıldı.

Konu ile ilgili son değerlendirme yapılarak toplantı sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı