Diğer

Öğretmen Köksal Yazdığı Kitabı Seydi Doğan’a Takdim Etti

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Filiz Köksal yazdığı kitabı İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a takdim etti

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Filiz Köksal yazdığı kitabı İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a takdim etti
Gümüşhane Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni Filiz Köksal, “Türk Basınında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu” adlı eserini İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a takdim etti.
Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni Filiz Köksal’ın çalışmasından ve ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, teşekkür ederek bundan sonraki çalışmalarda başarılar diledi.

Uzun emekler sonucunda ortaya çıkan eser “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu” ile ilgili herkesin “el kitabı” olabilecek nitelikte. 728 sayfadan oluşan kitapta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar olan süreçte, Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler ve bağımsızlık ilanının tarihi, gerekliliği, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık istekleri tüm ayrıntılarıyla verildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve kuruluşu hazırlayan gelişmelerin gerek dünyadaki gerek Türkiye’deki gerekse Kıbrıs Türklerindeki yankıları ortaya çıkarıldı.
KKTC Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndeki ana kaynaklara dayanan araştırma- inceleme kitabında Filiz Köksal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile 2005 yılında yapmış olduğu söyleşiye de yer verdi.
Filiz Köksal, ayrıca öğrencisi Begüm Bozalan ile birlikte 2013 yılında sosyal bilgiler dersinde yaptığı, yazılmasını ve basılmasını sağladığı “1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve Gümüşhaneli Gaziler” adlı kitabını da İl Milli Eğitim Müdürü Doğan’a takdim etti.
Bu kitapta da yine Gümüşhaneli Kıbrıs gazilerine ait röportaj metinleri yer alıyor. Her iki kitap da konuya ilgi duyan herkesin el kitabı olabilecek nitelikte.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı