Manşet

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

Günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar

MEVLİD KANDİLİ MESAJI

“Yüce dinimiz İslam’ı bizlere öğreten, adalet, merhamet ve muhabbet peygamberi Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili’ni, bir kez daha birlik ve beraberlik duyguları içinde idrak etmenin mutluluğuna erişmiş bulunmaktayız.

Âlemlere rahmet olarak ve kurtuluş müjdecisi olarak gönderilen, yaşantısıyla ve ahlâkıyla insanlığa örnek olarak insanlığın ufkunu aydınlatan Peygamber Efendimiz’in dünyayı onurlandırdığı bu mübarek geceyi, kendimizi sorgulamamız ve Allah’ın sonsuz merhametinden faydalanabilmemiz için bir vesile olarak görmeli ve en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.

Bu vesileyle, Mevlid Kandili’nin ülkemize ve İslâm âlemine birlik, beraberlik ve huzur getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz ediyor, tüm hemşehrilerimizin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyorum.”

Kamuran TAŞBİLEK
Gümüşhane Valisi

*


Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, yayımladığı mesajı ile tüm İslam âleminin Mevlid kandilini kutladı.
Mevlid Kandili, Müslümanların sınırsız af ve merhamet sahibi yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna gecelerden birisidir olduğuna dikkat çeken Başkan Çimen; “Mevlid Kandili, Hz. Muhammed’i ve onun bütün insanlığa vermiş olduğu mesajı, layıkıyla anlamak için önemli bir vesiledir. İnsanlığa rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizin doğumu vesilesiyle kutladığımız Mevlid Kandili, hayatımızda vazgeçilmez günlerin en başında geliyor. Sevgili Peygamberimizin hayata gelmesiyle birlikte, insanlığın önünde aydınlık bir devir açılmıştır. Bütün Müslümanlar için her zaman örnek olmuştur. Mevlid Kandili, Peygamberimizin insanlığa bıraktığı mirası anlamak için önemli bir fırsattır. Güzel ahlakıyla, engin hoşgörüsüyle, adaletiyle, merhametiyle, mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyetti. Onun yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık bir devir başlamıştır. Hz. Muhammed’in, Yüce Allah’ın bütün insanlara en büyük nimetlerinden olduğunu belirttiği mesajında, “O’nun rehberliğinde insanlar aydınlanmaya, kötülükler iyiliğe dönüşmeye başladı. Bu duygu ve düşüncelerle sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan Mevlit Kandil’inin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

*


Rektör Halil İbrahim Zeybek’in Mevlid Kandili Mesajı
Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Mevlid Kandili olması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Zeybek mesajında şunları dile getirdi:
“27 Şubat’ta Regaib Kandili, 21 Mart’ta Mirac Kandili, 7 Nisan’da Berat Kandili ve 19 Mayıs’ta da Kadir Gecesi’ni idrak ettiğimiz kandillerin sonuncusu olan ve 28 Ekim Çarşamba gecesi idrak edeceğimiz Mevlid Kandili’ni kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yılın son kandili olan Mevlid Kandili insanlığın kurtuluşu ve âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in doğum gecesidir. Hz. Peygamberimiz (SAV) bütün insanlık için bir yol gösterici, ilahi bir nur, sönmeyen bir kandildir. Onun doğumu insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biridir. Çünkü Yüce Allah onu bütün âlemlere rahmet olarak göndermiştir. İslam dini aynı zamanda bir ahlak dini olarak insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet etmektedir. Bizler de bu mübarek günün hidayetine erişmek vesilesi ile dinimizin bizden istediği sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine gayret göstermeliyiz. Peygamberimizin yaratılış gayesine uygun yaşatmayı gaye edinen anlayışı bugün İslam coğrafyasında ve dünyada yeterince uygulanamamıştır. Günümüzde insanlık gıybet, hastalık, şiddet ve terör gibi musibetlerle boğuşur olmuştur. Tüm bunlardan kurtulmak için öncelikle kendimizden başlayarak iyiliği, güzelliği ve barışı hayata yaymalı, öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Bu mübarek gecenin bizlere büyük anlamlar ve vazifeler yüklediğinin farkına varmalı ‘eşref-i mahlukat’ olmalıyız. Dilerim ki bu kandil, doğum gününü kutladığımız sevgili peygamberimizin o güzel ahlakını yeniden hatırlamaya vesile olur.
Bu mübarek gecenin anlamına ve önemine vakıf olabilmek temennisi ile tüm İslam aleminin, Gümüşhaneli hemşerilerimizin ve Gümüşhane Üniversitesi ailesinin Mevlid Kandili’ni tebrik eder, Kandilin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

*


Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz eder, bütün İslam âleminin ve değerli hemşehrilerimin Mevlid Kandili’ni kutlar birliğimize, beraberliğimize ve hayırlara vesile olması temennisiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun.

Çetin Rıza TANIŞ – Arzularkabaköy Belediye Başkanı

*

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı