Diğer

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması

26.02.2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren

26.02.2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında yapılan çalışmalar sonucu 2021 yılı itibariyle Hayvan Bilgi Sistemi çatısı altında PETVET Sistemi faaliyete geçti. Bu yönetmeliğin amacı; hastalıklarının daha etkin kontrolünü sağlamak amacıyla, sahipli köpek, kedi ve gelinciklerin kimliklendirilerek elektronik ortam da dâhil olmak üzere kayıtlarının düzenli tutulması ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.
Bu kapsamda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulaması sonrası pasaport düzenlenecek ve PETVET sistemine kayıtları yapılacaktır. Hayvanlar deri altına enjekte edilen mikroçip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilebilecek, hayvanın çalınması veya kaybolması durumunda yer tespiti yapılıp hayvan sahibine daha kolayca ulaşılabilecektir. Ayrıca hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda başta Kuduz hastalığı olmak üzere pek çok hastalığın kontrolü ve mücadelesi de sağlanacaktır.

Kimliklendirme işlemlerinin Serbest Veteriner Hekimler aracılığıyla da yürütülebilmesi için İl Müdürlüğümüz ile Trabzon Veteriner Hekimler Odası arasında 08.10.2021 tarihinde protokol imzalandı. Bu protokole istinaden serbest veteriner hekimlerde mikroçip uygulaması ve pasaport düzenlemesi yapabileceklerdir.
Bu kapsamda kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31.12.2022 tarihine kadar İl / İlçe Müdürlüğümüze veya Serbest Veteriner Hekimlere müracaat ederek kayıt altına aldırmak zorundadırlar. Bu yönetmelik kapsamında ev hayvanlarını kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayan, sahip değişikliklerini, kayıp ve ölüm halini bildirmeyen ev hayvanı sahiplerine 5996 sayılı kanunun 36’ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi hükümleri uygulanır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı