Manşet

Kazı Sonrası Rehabilitasyon Çalışması Yapılmıştı

Dipsiz gölde su seviyesi yükseliyor

Dipsiz gölde su seviyesi yükseliyor.

Gümüşhane’nin Merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki İstavroma yaylasında bulunan ve geçtiğimiz yıl define kazısının ardından rehabilitasyon çalışması yapılan Dipsiz Göl’de su seviyesi yükseliyor.
İstavroma Yaylasında yer alan Dipsiz Göl’de, Ekim ayında yapılan rehabilitasyon çalışmalarının ardından kar sularının erimesi sonucu göl çanağında su seviyesi 1,5 metreye ulaştı.
Göl ve çevresinde bulunan kar sularıyla beslenen derelerin Temmuz ayı ortalarında kuruduğu ve bu nedenle kurak havanın Temmuz – Ağustos aylarında bitki ve canlı yaşam üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf edebilmek amacıyla doğal ortamdan biraz daha su verilmesinin uygun olabileceği su seviyesinin yükselmesi , gölün doğal yapısının bozulmaması için göl tabanında kullanılan doğal malzemenin suya doyması gerektiği ifade edildi.
Bunun üzerine harekete geçen Gümüşhane Valiliği ise uzman önerileri doğrultusunda alanın hemen yakınındaki dereden bölgeye bir miktar su aktarımını sağlayacak olan sistemin kurulması için harekete geçti ve sonbahar ayındaki gibi alana su verilmeye başlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı