Diğer

Karabuğday Çalıştayı

Türkiye’de ilk defa Karabuğday Çalıştayı Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yapıldı

Türkiye’de ilk defa Karabuğday Çalıştayı Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yapıldı.

Kırsal Kalkınma Buluşmaları kapsamında Gümüşhane’de Karabuğday bitkisinin tanıtımının yapılması, ülkemize ve ilimize sunacağı fırsatların tartışılması maksadıyla Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gümüşhane Üniversitesi, Kelkit Belediyesi, Kelkit Ziraat Odası ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğiyle Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu toplantı salonunda “Kelkit Karabuğday Çalıştayı” yapıldı.

Çalıştayın açılış programına Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Halil İbrahim Zeybek, Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas, Gümüşhane Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban ve DOKA Gümüşhane Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Serkan Atabaş, kurum müdürleri çiftçiler ve ilgililer katıldı.

Çalıştay da Gümüşhane Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu yaptığı konuşmada, ”Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerimiz tarım ve hayvancılık bölgesi. İl Tarım Müdürlüğümüz, Belediyelerimiz, Özel İdaremiz ve ajansımız tarım ve hayvancılığı geliştirmek için ciddi destekler vermekte ve mümkün olduğu kadar da ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Karabuğday bitkisidir. Karabuğdayın katma değer bir ürün olmasını da çalıştay vasıtasıyla tanımış olacağız. Çiftçilerimizle üretimi ne kadar artırabiliyorsak, katma değerinin ne kadar yüksek olduğunu anlayabilirsek; o zaman üretim artacak, istihdam artacak, İlimiz ve Ülkemiz daha ileri noktalara taşınacaktır. Burada birçok bilgi verildi ayrıca bende bu ürünün işletmesinin yapılan teşebbüsüne de uğradım, kendilerine teşekkür ederim. Daha önce İlimizde bulunmayan bir ürünün hem tanıtılması hem de yatırımın yapılması ayrıca takdire şayan, onlara teşekkür ediyoruz. Biz de devlet olarak insanımızın, vatandaşımızın gelirini artırmak için vatandaşlarımızı destekliyoruz. İnsanlarımızı daha iyi koşullarda yaşatmanın temeli, üretmekten geçer. Bu çalıştay vasıtasıyla hem ürünün tanıtımı yapılacak hem de bunlara yönelik işletmenin olduğunu herkese duyurmuş olacağız. Çalışma ajansımızın kırsal bölgedeki çiftçilerimizin refah seviyesini artırmak konusunda ciddi desteği bulunmaktadır. Özellikle ajans olarak, bunlarla ilgili işletmelerin sayısını artırarak Kelkit Havzasını tarım ve hayvancılıkta ön plana çıkardık. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımız, Kırsal Kalkınma Yatırımları adı altında üretimi artırmak için başta Kelkit bölgemizdeki işletmeler olmak üzere bu sene % 50 destek verecektir. Bu çalışmalar hem farkındalık oluşturmak hem de insanlara bilgi vermek açısından önem arz etmektedir. Dışarıdan gelen Akademisyenlerimiz de var. Kıymetli bilgileriyle üniversitemize sağlamış olacağı bilgilerle işin ilmi yönünü de içine katarak daha verimli bir şekilde üretimimizi gerçekleştireceğiz. Emeği geçen bütün herkese, katkı sağlayan bütün kurumlarımıza teşekkür ediyor, çalıştayımızın ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Çalıştayda bir konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, ”Hızla değişen dünyada insanların refah seviyesi arttıkça tüketimin de arttığını, buna bağlı olarak doğal ve organik gıdalara olan talep son yıllarda giderek artmaktadır. Bu değişimin yanında tarım, gıda ve organik beslenme konusunda her geçen gün önemini artırmaktadır” dedi.

Gümüşhane kirlenmemiş su kaynakları, temiz topraklarıyla ön plana çıktığını belirten İl Müdürü Edip Birşen, Bu imkanları fırsata çevirmek düşüncesiyle hem işlenmeyen tarım alanlarını ekonomiye kazandırmak hem de çiftçimizin gelir seviyesini yükseltmek, katma değer oluşturmak açısından Gümüşhane’nin iklimine, toprak yapısına uygun projeler geliştirilmektedir. Bunlardan birisi de karabuğday yetiştiriciliği projesidir. Gerek Bakanlığımız gerekse İl Özel İdare kaynakları ile proje kapsamında 12 ton karabuğday tohumu desteği sağlanarak 1.620 dekar alanda karabuğday ekimi yapılarak yıllardır işlenmeyen tarım alanları işlenmeye başlanmıştır. Son dönemlerde glütensiz besin kaynaklarına artan rağbet ve çölyak hastalarının aradığı ürün olmasının yanında ballı bir bitki olması nedeniyle arıcılığa da katkı sağladığını kaydetti.

2018 yılında başladığımız deneme üretiminde karabuğdayın ekolojik olarak bu bölgeye uyum sağladığını tespit ettiklerini belirten Birşen, Deneme parsellerinde dekara 120-150 kg arasında verim değerlerine ulaştık. Başarılı olunca Kelkit ilçesine bağlı Öbektaş Beldesinde Türkiye’de ilk ve tek karabuğday un tesisi kurulmuş olup; Günlük 35 ton hammadde üretim kapasitesine sahiptir. Özellikle içeriğinde B vitamini, magnezyum ve lif bulunmasının yanında yüksek düzeyde protein, antioksidan bulunan ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler için en iyi alternatiflerden olan ‘karabuğday’ diğer buğday çeşitlerinin aksine çiçekli ve ballı bir bitki olması nedeniyle Karabuğdayın artık arıcılık için de ciddi bir nektar kaynağı olmaya başlamıştır. Ayrıca hayvan beslemede yem olarak, yeşil gübre ve toprak düzenleyicisi olarak, yabancı otlarla mücadelede ve tıbbi bitki olarak da kullanılmaktadır. Karabuğdayın diğer buğday türünden daha fazla katma değere sahip olması ve birim alandan daha fazla gelir getirmesi cazibesini her geçen gün artırmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığımızın karabuğdayı destekleme kapsamına alması bölgemizin ürün deseninin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Birşen, ”Bu yıl içinde Bakanlığımızın desteği ile Karabuğday Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Kelkit ve Şiran ilçelerimizde 4 ton sertifikalı karabuğday tohumu dağıtımı gerçekleştirilerek 550 dekar alanda sertifikalı karabuğday ekimi yapılarak 2 milyon tarımsal hasıla hedeflenmektedir. 2022 yılı için 5 ton tohum alımı sağlanarak çiftçilerimize tohum dağıtımı yapılacaktır. İl Müdürlüğü olarak Karabuğdayın bölgemizde çiftçilerimiz arasında yayılmasını ve benimsenmesini sağlayıp, hem sürdürülebilir kalkınmayı, hem de kırsal ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programından(KKYDP) 2 Milyon 700 bin TL. tutarındaki Glütensiz Karabuğday Bulgur Üretimi projesine % 50 hibe desteği bakanlığımız tarafından sağlanmıştır. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen girişimcileri ve çiftçilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Karabuğday çalıştayının ilimiz tarımsal hasılası için hayırlı olmasını diler, çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Çalıştayın öğleden sonraki ikinci bölümünde ise, Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi ve TOBB Gümüşhane Akademik Danışmanı Prof.Dr. Hasan Ayaydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof.Dr. Erkan Yalçın tarafından “Yerli Karabuğday çeşitlerinin bazı kimyasal ve biyoaktif bileşenleri ve ıslak öğütme veriminin incelenmesi”, Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü Bitki Islahı ve Genetiği Bölümünden Dr. Ahmet Güneş “Karabuğday yetiştiriciliği, ülkemiz ve dünyadaki durumu”, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Seher Nagihan Nalçacı tarafından “Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından tıbbi ve aromatik bitkilerde yapılan Ar-Ge çalışmaları”, Gümüşhane Üniversitesi Kelkit Aydın Doğan MYO Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümünden Dr. Nilgün Doğan ise “Karabuğday üretiminde sözleşmeli tarım ve etkileri” konulu sunumlarını gerçekleştirerek katılımcılara detaylı bilgiler verildi.

Yapılan sunumların ardından, çalıştay soru cevap kısmıyla son buldu.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı