Yaşam

Kadınlar annedir, eştir, abladır, kardeştir

Rektör Zeybek’in basın açıklaması

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in 5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması gününe ilişkin yaptığı basın açıklaması:

“Bugün Türk kadının sadece toplumsal hayatta değil, siyasette de var olma talebinin 83 yıl önce karşılık bulduğu ve kadının seçme ve seçilme hakkını elde ettiği gündür. Bizler bugünü Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli günlerinden biri olarak görüyoruz. Türk toplumunun gelişip yükselmesinde, kadınlarımızın katkısı yadırganamayacak oranda büyük olmuştur.  Gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan önce, gerekse de sonraki başarıları ile tarihe geçen kadınlarımız, bu günlere gelmemizi sağlayarak isimlerini şanlı tarihimize altın harflerle yazdırmışlardır. Türk tarihi, büyük adamları ve nesilleri yetiştiren kadınlarımızın, analarımızın örnekleri ile doludur.

Kadınlara, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunu ile muhtar seçme ve köy heyetine seçilme ve 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa’da yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme haklarının tanınmıştır. Bu gelişmeler birlikte Türk kadını seçme ve seçilme konusunda, layık olduğu değere kavuşmuştur. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Birleşmiş Milletlerin 1952 yılında Uluslararası bir sözleşme ile getirebildiği kadınlara seçme ve seçilme hakkını, bütün dünya ülkelerinden çok önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına tanımıştır. 

Kadınlar; annedir, eştir, abladır, kardeştir. Kısacası hayatımızın her anında yanı başımızda olan varlıklarımızdır. Tarlada ekin sürerken, düşmanla canhıraş çarpışırken, bebeğinin beşiğinin başucunda ona ninni söylerken görebiliriz kadınlarımızı. Böylelikle kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı, kalite ve saygınlık vardır. Kadınlarımızın toplum hayatının her aşamasında etkin rol almasını sağladığımızda, ülkemizin gelişmesi hızlanacak, toplumumuzun saygınlığı daha da artacaktır. Kadınlarımızın her meslekte daha etkin yer alabilmelerinin sağlanması, beraberinde kaliteyi de getirecektir. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği bu anlamlı günde, kadın haklarının her geçen gün iyileştirilmesi ve kadınlarımızın toplumsal hayatın her alanında yerlerini almasını temenni ediyor, tüm kadınlarımızı bu özel günde sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı