Diğer

İsmail Tozlu

GÜMÜŞHANE HABER

İl Genel Meclisi eski üyelerinden İsmail Tozlu eski Gümüşhane’yi anlattı. Yeniden ayağa kalkacak Gümüşhane’yi Gümüşhan.com’a değerlendirdi: İsmail Tozlu’nun görüşleri şu şekilde:

Gümüşhane, Osmanlı İmparatorluğu zamanında büyük Osmanlı’nın akçesini, gelir kaynaklarını gümüş yataklarıyla karşılıyordu şimdi aynı Gümüşhane’ye ne oldu?

Gümüşhane bir defa maden yatakları ile var olan şehir. Sohbet ettiğim ama görüşlerine katılmadığım bir siyasinin dediği gibi Gümüşhane’nin en büyük velinimetidir madenler bize fazlasıyla yeter, yeter ki daha fazla üzerinde durulsun.

Turizm alanları, 17 bilemediniz 20’den fazla HES projeleri, 2 büyük barajı, Gümüşhane’ye ayağa kaldıracak önemli etmenlerdir. Örümcek Ormanları Artabel gölleri gibi müthiş bir doğaya sahip Gümüşhane’ye bir türlü o içindeki potansiyel neden yaşama geçirilemiyor?

Buna mukabil yayla turizmi doğa turizmi kısacası eşi benzeri olmayan bir Gümüşhane’ye sahibiz niçin istediğimiz noktaya gelemiyoruz?

Bizim görüşümüz şehir, istediği zirveye henüz çıkamadı..!
İş imkanı da oluşturulamadı veya yok.

Son olarak Gümüşhane’de yönetimler ehil kişilerde olmalıdır, benim adamım olsun biat etsin mantığı ile bu işler yürümez. Söz konusu işleri yapabileceklere ihtiyacımız var.

Gümüşhane’de yeni bir konsept olması gerekir
İnsanlar masa başında oturup belli bir işi yapan kişileri değil o havayı yaşamış orada tezekle beraber ısınmış odun taşımış tırpan biçmiş harman sürmüş halkın basıl yaşadığını bilen halkla yaşayan insanları işbaşına getirmek gerekir.

Ben bir çobanım, 50 yıl önce çobandım. 30 büyükbaş 100 küçükbaş sadece bizim ailemizde vardı köyümüz 70 hane idi.

Şimdi bakıyoruz araziler boş ekilmiyor. Sürüler halinde keklik oluyordu bir tane bile yok. Bütün arazi ekiliyordu tarımı bıraktılar eskiden kışı yaz edebilmek için 60 gün oduna gidiyorduk. 30 gün harman bir günde patoz, tarlaları öküzle sürüyorduk. Bunların hepsi kayboldu.

Daha çok kazanmamız gerekirken tamamen bitirdik. Yapmamız gereken işler atması gerekirken biz hiç yapamadık…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı