Diğer

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Türkiye'nin en zengin endemik bitki çeşitliliğine sahip illerinden bir tanesi de Gümüşhane.

Türkiye’nin en zengin endemik bitki çeşitliliğine sahip illerinden bir tanesi de Gümüşhane.


Kimyasal ilaç ve gübre kullanımının en az olduğu iller arasında yer alan Gümüşhane’de organik arıcılığa yönelik yatırımlar ve desteklemeler devam ediyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından DOKAP destekleriyle devam ettirilen ‘Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında il genelindeki 11 arı işletmesine 1 ton temel petek desteği sağlandı. 2021 üretim sezonunda 2 bin 650 kovanla, 42 organik arıcı ile 50 ton organik bal üretimi hedefleniyor.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) kaynaklarıyla alınan 1 ton temel petek Merkez’e bağlı Bahçecik, Yeniyol ve Canca köylerindeki 5 işletmeye, Torul ilçesine bağlı Dedeli ve Demirkapı köylerindeki 2 işletmeye, Köse ilçesine bağlı Övünce köylerindeki 2 işletmeye, Kelkit ilçesine bağlı Deredolu köyünde 2 işletmeye olmak üzere toplam 11 organik arıcılık işletmesine teslim edildi.

Gümüşhane, Zigana ile Kop Dağı arasında yer alan Türkiye’nin en zengin endemik bitki çeşitliliğine sahip ili konumunda bulunuyor


Bu bakımdan endemik bitki çeşitliliğinin fazla olmasında yer şekillerinin çeşitlilik göstermesinin ve engebeli arazilerin geniş yer tutmasının önemli etkileri bulunuyor


Gümüşhane’de kimyasal ilaç ve gübre kullanımı diğer illerle mukayese edildiğinde çok düşük gerçekleşiyor. Bu durum organik arıcılık için önemli bir potansiyel ortaya koyuyor. Gümüşhane’de kovan başına 18 kg, Türkiye’de ise kovan başına 16 kg verim elde ediliyor. Türkiye’nin bal kalitesi en yüksek illeri arasında yer alan Gümüşhane, gerek arıcılık yönünden gerekse flora zenginliği bakımından son derece zengin bir potansiyele ve zengin bitki florasına sahip bulunuyor. Amacımız bu kaynağı en iyi şekilde değerlendirerek, hedefimiz ilk etapta 50 organik arıcıya ulaşarak 2023 yılında 100 organik arıcı ile 150 ton organik bal elde edilmesi hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Bakanlık, DOKAP, İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen “Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında İlimizde organik arıcılığın geliştirilmesi amacıyla üreticilere son beş yılda 2 bin 650 adet organik kovan, 5 bin ton temel petek ve 26 bin adet organik varroa ilacı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bal ve diğer ürünlerinin şifa amaçlı kullanılıyor olması son yıllarda alternatif tıbbın da gündemine girerek zaman içerisinde ticarete konu olmaya başlamıştır. Arıcılıkta büyük bir imkana sahip olan Gümüşhane bu gelişmeleri değerlendirerek bunu fırsata dönüştürmeyi hedefleniyor. Bu tür projelerin önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam edilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı