Köşe Yazıları

İhracatta Hedef Pazar Araştırması ve B2B-E Ticaret Sitelerinde Pazar Araştırması

İhracatta hedef pazar araştırması; günümüzde oldukça kolay ve hızlı işleyebilen bir süreçtir.

Tabi bu biraz da bizim şahsi önsezilerimizin,değerlendirme yapabilme yeteneğimizin  ve karar verme becerimizin derecesine bağlıdır.

Edinilmiş tecrübeler, bizi kolay yoldan gitmeye sevk etse de ;ihracat dinamik bir süreci içerir. 

Öncelikle; üretilen yada ticari olarak alınıp satılmak istenen ürünlerin hedeflenilen pazara nitelik ve nicelik için uygunluğu iyi tesbit edilmelidir.

Bu tesbit, masa başı araştırma ve yerinde pazar araştirması ile yapılabilir.

Masa başı araştırmalarında; Türk Elçiliklerinin ticaret ataşeliklerinden bilgi talebinde bulunulabileceği gibi, hedef pazar olarak belirlenen ülkelerin kendi kurumlarından, sektörel ve meslek örgütleri, yurtdışı fuarlardan temin edilebilecek fuar genel katılımcı katalogları, özel kuruluşlar,sanayi ve ticaret odalarının web sitelerinden de faydalanılabilir. Hedef pazardaki sektörel kanaat önderleri yada önemli oyuncular  belirlenir ve  onlarla temas kurulur.

Yazışmalar ve online (yüzyüze, videokonferans) görüşmelerden sonra saha ziyareti gerçekleştiriir.İşbirliği yapmak isteyen firmalar ile, saha ziyaretlerinin tarihleri hatta saatleri konusunda ,seyahat öncesinde teyidleşilir.

Nadiren de olsa;tek bir firma için de saha ziyareti yapılabilir eğer ki üretilen ürünün muadili yoksa veya işbirliği yapılacak firma kendi alanında tek ise.

Masa başı araştırması sonrasında çıkılan “saha sürecini” iyi yönetmek  müteakiben; fiyat – ürün uygunluğu,hedef pazar yerel gereklilikleri ve var ise potansiyel müşterinin özel üretim talepleri “ince elenip,sık dokunmalıdır”.

Unutulmamalıdır ki ;İhracatta en önemli gider kalemi, yanlış hesaplanan maliyet analizidir!

Kurulan ticari ilişkilerin, karşılıklı güven ile perçinlenmesi aşamasında ise; ticaret ataşeliklerinden alınacak teyidlerin önemi de akılda tutulmalıdır. 

Masa başı araştırmasının nihai ve en kesin sonucu ancak saha araştırması ile alınır.İlgili pazardaki saha ziyaretleri ve ikili görüşmelerden sonra hangi firmalar ile hangi şartlarda çalışılmaya başlanacağına karar verilebilir.

Uluslar arası ticarette; piyasalar sürekli gelişir,evrilir, oyuncular kısa sürede  değişir, ilgi-ihtiyaç analizini yapamayan ürün ve firmalar yıllardır varolduğu piyasalardan silinir.

B2B- E TİCARET SİTELERİNDE PAZAR ARAŞTIRMASI

E-TİCARET (ELEKTRONİK TİCARET) NEDİR?

Elektronik Ticaret; en yalın şekli ile, alıcı ile satıcının ticarete konu olan tüm işlerini  (sevkiyat hariç) elektronik ortamda yapmasıdır.Her aşamasının dikkatle takibatı gerekir.

E-Ticaret siteleri ; Global,Bölgesel,Sektörel veya Endüstri Spesifik olabilirler.

Perakende/Toptan alışverişler için kurulmuş olabildikleri gibi ticaretle ilgili ana arterlere yönlendirmek  yada sadece bilgilendirmek için de faaliyet gösterebilirler.

E-COMMERCE veya E-TRADE (Elektronik ticaret)

B2B MARKETPLACE (Online Pazaryeri) 

 

İhracat yapmak isteyen firmalar; E-ticaret sitelerine firma hesabı üyeliği yaptıktan sonra ,firma bilgilerini ,ürünleriyle ilgili bilgileri ve ticari taleplerini bu sitelere kayıt ederler.İthalat firmaları da aynı şekilde işbirliği veya alım taleplerini bırakırlar.

Bugün; bilinen tüm E-Ticaret sitelerinde ülkemiz ihracatçılarının işbirliği talep ve satış teklifleriyle karşılaşmaktayız.Ülkemiz üreticilerinin en çok takdir ettiğim yönlerinden birisi de, sektör gelişmelerini, yenilikleri takip etmeleri ve imkanları doğrultusunda, kendi işletmelerine de bu yenilikleri uygulamalarıdır.

B2B MATCHING (Alıcı Satıcı Eşleştirmesi))

 

COMPANY DIRECTORIES (İthalatçı ve ihracatçı firmaların isimlerini ve iletişim bilgilerini içeren genel fihristler)

Firmalar aynı ürün üzerinde alım talebi ve satış teklifi ile eşgüdümlü halde hareket ederler. Buna matching (eşleştirme) denilir. Örn.Yemen ülkesinden Un satın almak isteyen bir ithalatçı/distributor firma ile Konya’daki X un üretim fabrikası aynı ürün üzerinde eşgüdüm halindedir.

İhracat; bir akıştır, bu akışı takip edip yenilenmek,sahaya uyum sağlamaktır.Dış ticarette;ticari işbirliğinden kast edilen de bu harmonidir.

Pazar araştırması desteği ile iligili olarak T.C Ticaret Bakanlığı’nın ;pazar araştırması başlığı altında

https://ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri  E-Ticaret sitelerine üyelik desteği vermektedir.Ayrıca bu sayfa üzerinden tüm ihracat destekleri ile ilgili bilgi ve başvuru süreçleri de öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı