Diğer

Gümüşhane Kıraç Arazilerinin Gözdesi Mor Bereketi: Lavanta

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığınca desteklenen ‘”Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 110 dekar alanda Lavanta bitkisinin hasadı yapıldı. Hasadı yapılan lavantalar Şiran ilçesinde kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesi ile de çiftçiler yetiştirdikleri lavantaları işleyip değerlendiriyor.

Gümüşhane’de lavanta yetiştiriciliği denenerek başarılı sonuçlar elde edildi. Son yıllarda bitkisel üretimde ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla Gümüşhane’de yapılan çalışmalar meyvelerini veriyor. Hasadı yapılan lavanta artık gelir kapısı oldu.

Gümüşhane’ye bağlı Şiran ve Kelkit ilçelerinde lavanta üretiminde hasat dönemiyle birlikte lavanta yağı çıkarılmaya başlandı. Lavanta ve lavanta yağı Gümüşhaneli üreticiler için alternatif gelir kapısı olacak. Hasadı yapılan lavantalar Şiran ilçesinde kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesi ile de çiftçiler yetiştirdikleri lavantalarını işleyip değerlendiriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2018 yılında DOKAP destekleriyle hayata geçirilen “Gümüşhane İlinde Lavanta Yetiştiriciliğini Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 100 bin lavanta fidesi Kelkit ve Şiran ilçelerinde 50 dönümlük alanda lavanta bahçeleri oluşturuldu ve yüzde 100 başarı elde edildi. Yine proje kapsamında geçen yıl Şiran ilçesinde 60 dekar alanda yüzde 100 hibeli 72 bin lavanta fidesi dağıtımı yapılarak toplam 110 dönüm alanda modern lavanta bahçeleri oluşturuldu.

Çiftçiler hasat ettikleri lavantaları Şiran ilçesinde proje kapsamında kurulan lavanta yağı çıkarma distilasyon ünitesinde lavanta yağı ve suyu çıkarılmaktadır. Lavanta yağı çiftçilere yüksek gelir getirecek, lavanta yağı üretimiyle çiftçilerin gelir seviyesini önemli ölçüde artıracak. Bir dönümde 9-11 litre arası yağ elde edilen ve dünyanın en değerli 15 uçucu yağından biri olan lavanta yağı kozmetik sanayisinde, sabun ve ilaç sanayisinde kullanılan çok değerli bir tıbbi aromatik bitkidir. Asıl verim 3 ve 4.yılda başlayacak. lavanta çiçekleri 1 metre boyuna ulaşacaklar. Çalı formunda bir bitkidir. Bir kere dikilen Lavanta 30 yıl boyunca hasat ediliyor.

Lavantanın Gümüşhane’nin her ilçesinde rahatlıkla yetişebilecek bir üründür. İl Müdürlüğü olarak amacımız Türkiye coğrafyasında çok kolaylıkla yetişen bu ürünü yaygınlaştırarak, çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmak hem de atıl arazileri milli ekonomiye kazandırarak üretimi artırmaktır. Bir dönüm lavanta tarlasından 6 bin lira gelir elde etmeyi hedefleniyor.

Gümüşhanede arıcılık yönünden de zengin bir floraya sahiptir. Lavanta çiçeğinin bir dönümünden 20-30 kilogram arasında bal verimi olması arıcılar için de lavanta balı yeni gelir kapısı olacak. Proje kapsamında lavanta yağı ve bal üretimi yapılarak çiftçilerin gelirinin artırılmasıda hedefleniyor. Önümüzdeki yıllarda da Gümüşhane’de alternatif ürün olarak, Lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırma çalışmaları devam edecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı