Diğer

Gül Banu Aydın

Gümüşhane'nin Şiran İlçesine bağlı Telme Köyü nüfusuna kayıtlı Adım Gül Banu Aydın

Gümüşhane’nin Şiran İlçesine bağlı Telme Köyü nüfusuna kayıtlı Adım Gül Banu Aydın, 1 Ocak 1995‘de İstanbul’da doğdu.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Bölümünü tam burslu olarak tamamladı.
2017’de mezun olan Gül Banu Aydın 2018’de TÜBİTAK BİGG programıyla GBA Tech Yazılım Mühendislik ve Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketini tek ortaklı olarak Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisini kurdu.

GBA TECH olarak 3D printerlar ve 3D bioprinterlar üzerinde çalışan Aydın doku mühendisliği alanında çalışmalar yürütüyor.
Gül Banu Aydın, 3D Biyoyazıcılar ile ilgili eğitim, doku iskelesi basım ve danışmanlık hizmeti sunuyor.
Verdikleri hizmete ilişkin olarak Gümüşhane.com’a açıklamalarda bulunan Gül Banu Aydın şunları kaydetti:
‘’GBA TECH bünyesinde geliştirdiğimiz tasarımları tamamen bize ait olan 3D Biyoyazıcı modelimiz GBA SPC1’i dünya ile buluşturduk. Dünyada en çok bilinirliği olan platformlara, GBA SPC1’e ait olan tasarımları ve dokümanları yükleyerek dünyanın dört bir yanında bulunan, doku mühendisliğine ilgi duyan insanların kendi biyoyazıcılarını yapmalarına ve yaptıkları 3D biyoyazıcı ile doku iskelesi (scaffold) basabilmelerine imkan sağladık. Basılan doku iskeleleri üzerinde ilaç ve kozmetik ürünlerin test edilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede ilaçlar ve kozmetik ürünler insan vücuduna zerk edilmeden önce yan etkileri laboratuvar ortamında belirlenecek ve yüksek performanslı ürünler geliştirilecek. Gönüllü insan deneyleri ve hayvan deneyleri azalacak. Ayrıca doku iskeleleri, akademik çalışmalarda da kullanılacak. Makaleler ve tezler yazılacak.


Ticari Ürünümüzü ise 2021’in ilk yarısında piyasaya süreceğiz. Backgroundu ne olursa olsun herkesin bu biyoyazıcıyı rahatlıkla kullanabilmesini amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra, GBA TECH olarak doku iskelesi basımı gerçekleştiriyoruz. Biyomürekkep olarak sentetik ve doğal polimerleri kullanıyoruz. PVA (polyvinyl alcohol), PCL (Polycaprolactone), aljinat, chitosan, starch kullandığımız biyomalzemeler arasındadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı