Diğer

Geleceğe Nefes

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri

Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu öğrencileri geleceğe nefes olmak adına minik elleriyle tohumları toprakla buluşturdu.

Öğrenciler, daha yeşil bir Türkiye için, dikecekleri çam fidanlarını büyütmek için çam tohumlarını toprağa diktiler.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliğinde Gümüşhane Kale Koçkaya İlkokulu’nda, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde dikilecek çam fidanlarını yetiştirmek için okullara gönderilen çam tohumları Orman Haftası etkinlikleri kapsamında öğrenciler tarafından toprakla buluşturuldu. Gerçekleştirilen tohum ekme etkinliklerine öğrenciler öğretmenler ve okul idarecileri katıldı.

Okul Müdürü Habib Tanış, orman haftasının okullarında değişik etkinliklerinde kutlandığını,  öğrencilere ormanın ağacın önemi öğretmenlerimiz tarafından anlattığını, geçen yıl yapılan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında Covid 19 nedeni ile uzaktan eğitim sürecinde olan okulumuzda öğrencilerimize ulaştırdığımız 5’er adet çam fidanını evlerinin bahçesin veya köylerinde uygun yerlere dikmelerini sağladık. Bu yıl dikeceğimiz çam fidanlarımızı yetiştirmek için Okulumuza gönderilen sarı çam tohumlarını % 100 geri dönüşümlü fidan kaplarına öğrencilerimizle birlikte ekimini yaptık. Her öğrenci ektiği tohumların yer aldığı kabın üzerine isimi yazdı.11 Kasım 2021 Milli Ağaçlandırma Gününe kadar sulamasını yaparak büyüteceği cam fidanlarını geleceğe nefes olması için köyümüzde belirleyeceğimiz alanlara dikeceğini söyledi.

Tohum ekme etkinliğine katılan öğrencilerden Perihan Ada Ünsal “Okulumuza getirilen kağıt saksıların ne işe yarayacağını merak ediyordum. Müdürümüz çam tohumu dikileceğini söyleyince çok heyecanlandım. Kocaman çam ağaçlarının tohumlardan büyüyeceğini hayal ettim. Arkadaşlarımla birlikte kâğıt saksılara ellerimizle toprak doldurup çam tohumlarını ektiğimiz içi çok mutluyum.” dedi.

Her öğrencinin en az on iki sarıçam tohumu kâğıt saksılara ektiği etkinlik Tüm öğrencilerin ‘’tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda   “şarkısını söylemesinin ardından son buldu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı