Manşet

Federasyon Genel Kurulu Ne Zaman? Konfederasyon Kurulacak mı?

Gümüşhane Dernekler Federasyonu Eski Genel Başkanı Tahsin Söğüt

Gümüşhane Dernekler Federasyonu Eski Genel Başkanı Tahsin Söğüt yapılması beklenen İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu olağan kurulu öncesi açıklamalarda bulundu
İstinye’de 12 il derneği başkan ve yöneticileriyle yapılan toplantı sonrası genel kurul sürecine ilişkin önemli mesajlar veren Söğüt şunları kaydetti:

İST.GÜDEF genel kurulu tüzüğe göre iki yılda bir Kasım ayı içerisin de yapılması zorunludur.

Buna göre 2019 Kasım ayı içerisinde yapılması gerekli olan genel kurul GÜDEF yönetim kurulu tarafından altı ay uzatma kararı ile 2019 Mayıs sonuna kadar uzatılmıştır.

Bu zaman dilimi içerisinde yapılamayan genel kurul pandemi sebebiyle Ağustos 2020’ye tekrar ertelenmiştir.

Ancak İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu tüzüğüne göre genel kuruldan bir ay öncesi federasyonun üyesi olan derneklerden delege talebi yapılması gereklidir ve genel kurul tarihi ve yerinin üye derneklere bildirilmesi zorunludur.

Tüm il derneklerinin davet edildiği istişare toplantısına katılan 12 derneğin başkan ve yöneticileriyle birlikte yapılan toplantıda masaya yatırılan konu başlıklarını özetleyen Tahsin Söğüt, ‘Bütün dernekleri kucaklayan bir anlayışla istişare ederek genel kurula gidilmesi gerekir.’dedi.
Söğüt, ‘Bu kapsamda her il derneğinden 2,temsilci alınması ile tüm derneklerin federasyon çatısı altında temsili sağlanır ayrıca Başkan adayı olcak adaya beş kişilik çalışacağı kontenjan verilerek çalışması güçlendirilir . Diğer üyelerinde hemşehrilerimizin yoğun olduğu bölgelerde eşit bir şekilde dağılımı ile genel kurul öncesi bir uzlaşı sağlanarak aday olacak arkadaşlarında bilgileri doğrultusunda genel kurula gidilmesi federasyonu güçlü kılar. Başkan Adayı olacak arkadaşlardan federasyona bir yer kazandırılması konusu da gündeme geldi’ diye konuştu.

Söğüt açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

‘Hiçbir derneğin tarafı olamaz herkesin tarafı GÜMÜŞHANE olmalıdır aday olacak arkadaşlar sevgi ve saygı içerisinde olmalıdır Allah için Hizmet yarışına girecek başkan adayı arkadaşların seçimden sonra seçilen başkanın yanında olması ve saygı duyması gerekir. Genel kurulun izah edilen şekliyle 2020 Ağustos ayı içerisinde yapılması gerekir dernekler yasasına göre daha önceden uzatılan altı aylık süre sebebiyle ağustos ayı içerisinde genel kurul yapılmadığı takdirde federasyonun kapatılma tehlikesi vardır’

YENİ KURULAN İL DERNEKLERİ:
YENİ KURULAN İL DERNEKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ HENÜZ YAPILMADI

Söğüt, ‘KONFEDERASYON:çalışmaları 3 yıl önce başlamıştır konfederasyonun duyurulduğu şekliyle yaşama geçirilmesinin mümkün olmadığını belirtirken, ‘Altı doldurulmadan, tüm derneklerin görüşü alınmadan, tam bir uzlaşı sağlanamadan konfederasyonun yaşama geçirilmesi mümkün görünmüyor’ diye konuştu.
Söğüt, ‘Yapılması gereken öncelik İstanbul GÜDEF’in kendine yakışır bir genel kurul yapması ve genel kuruldan alınan yetki ve genel bir istişare konsensüs ile genel kurul (seçim) sonrası KONFEDERASYON’un kurulmasıdır.’ şeklinde görüş bildirdi. .

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı