Diğer

Eskimeye Başlayan Bayraklar Yenileri İle Değiştirildi

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) sosyal sorumluluk alanında yürüttüğü önemli çalışmalara devam ediyor. İki yıl önce Gümüşhane şehir merkezi, Torul ve Kürtün ilçelerinde gerçekleştirilen Bayrak Projesinin ardından, bu kez Gümüşhane Valiliği işbirliği ile şehir merkezindeki işyeri ve işletmeleri ziyaret ederek eskimeye başlayan bayrakları yenileriyle değiştirdi.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte esnafları ziyaret ederek eskimeye başlayan bayrakların yenileriyle değiştirmesine eşlik eden Gümüşhane Vali Yardımcısı Gürkan Karaman, ziyaret esnasında bayrak kullanımı ve muhafazası konusunda da işyeri ve işletme sahiplerine hatırlatmalarda bulundu.
Atatürk caddesinde faaliyet gösteren işyerlerini ziyaret ederek, yeni bayrakları işyeri sahiplerine kendi eliyle teslim eden Gümüşhane Vali Yardımcısı Gürkan Karaman, ‘’ Ticaret ve Sanayi odamızdaki arkadaşlarımız ile birlikte şehrimizde faaliyet gösteren esnaf ve işyerlerini ziyaret ederek hem kendileri ile sohbet ettik hem de işyerlerinin dış cephelerinde asılan ve iklimsel nedenlerden dolayı eskimeye yüz tutmuş bayrakları değiştirmeleri için kendilerine yeni birer Türk Bayrağı hediye ettik. Ayrıca bu ziyaret esnasında bayrak temizliği ve muhafazasına özen gösteren esnafımıza da özellikle teşekkür ederek, bu konuda yeterince dikkatli olamayan işyerlerine ise daha dikkatli ve özenli olmalarını konusunda uyarılarda bulunduk.
Türk Bayrağımızın kullanımı 2865 sayılı Türk Bayrağı Tüzüğünün 26. Maddesindeki (Yasaklar bendinde) ‘Bayrak, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk olarak veya taşıdığı manevi değeri zedeleyecek biçimde kullanılamaz;


21 inci madde hükümleri dışında, ne maksatla olursa olsun, örtü olarak serilemez; oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz; elbise ve üniforma olarak giyilemez. Bu yerlere, masalara, kürsülere vb. eşya üzerine serilemez. Bayrağın şekli yapılamaz. Hiç bir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf tarafından amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön ve arka yüzünde, Bayrak, esas ve fon olarak kullanılamaz. Bayrağa sözle, yazıyla veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli itina gösterilmeden kullanılamaz.’ şeklinde açıkça tanımlanmıştır.
Bu doğrultuda bayrağımızın kullanımına dikkat etmeli ve muhafazasına özen göstermeliyiz. Ben bu değerli projeyi şehrimizde hayata geçiren Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odamıza ve bu projeye sahip çıkan tüm esnafımıza, işyerlerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. ’şeklinde konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı