Köşe Yazıları

Dış Ticaret Yazıları

Merhaba,

1993 yılında üniversite eğitimi almak için ayrıldığım memleketimin ;bir parçası olarak gördüğüm Gümüşhane.com da Uluslar arası Ticaret ve Kalkınma konularında; ince tahlilde ise İhracat eksenli yazılarımla sizlerle olacağım.

İHRACATÇI OLMAK BAZEN BİR BARDAK ÇAYA HASRET KALMAKTIR.

Uzun uçuşlardan sonra sevdiklerini bir an olsun görmek ve onlarla konuşabilmek için gözlerin açık kalsın diye onlarca bardak acı zehir kahve içmektir.

Her seferinde; vardığın ülkede maruz kaldığın ahiret suallerine yani ( -ne amaçla geldiniz ? ,- nerede kalacaksınız?, -dönüş biletinizi görebilir miyim? ,-Ülkemizde akrabanız var mı? )gibi sorulara o yorgunlukla mücadele ede ede ,sabırla “Düzgün “cevap verebilme yeteneğine sahip olmak demektir.Bazen aşağılayıcı bakışlara karşı zoraki gülümseyip işlemlerinin bitmesini beklemektir , içten içe kıza kıza…

İhracatçı olmak , standına astığın Türk Bayrağını kalbinde , milletinin alınterini gözlerinde taşırken; sattığın ürünün arkasında -ikibin yıllık bir medeniyetin kusursuz hassasiyetinin- olduğunu anlamak ve anlatabilmektir sana Çin malı ürünleri kıyaslarken müşterilerin…

İhracatçı olmak, Otuz metre ileriden sana doğru yürüyen potansiyel müşterinin; ticari istihbarat edinmek için mi geldiği yoksa gerçek bir “müdür müşteri” mi olduğu basiretine sahip olabilmektir.Çünki zamanın kıttır ,olabildiğince değerlidir ve iş eforun ile motivasyonun sınırlıdır.

İhracatçı olmak; avcı ruhunu güçlü tutarken, ahde vefa ile işbirliğ yapabilmektir.Gittiğin ülkedeki etnik,dini,örfi kültüre ait olan her bir özneye saygı duyabilmektir.

İhracatçı olmak ;her şartta ve her yerde işine odaklanabilmektir. Seni en çok yoran ,en çok çıldırtan toplantıda ya da görüşmede bile soğukkanlılığını koruyabilmektir. Bazen, sonucun planladığın gibi olmayacağını bile bile pes etmemektir.
Mücadeleni verirken kendi doğrularınla, onurlu bir duruşla ayakta kalabilmektir.

İhracatçı olmak ; Anadolu esnaflığını, diplomatik davranış kalıplarıyla tamamlamaktır. İnovatif bakış açısını küresel endüstriyel gelişmelere oranlayıp kendi payına düşeni kestirmek ve hep üretmektir.

Satış öncesi ve sonrasında elinden ,dilinden emin olmak ve olunmaktır.
Sözü verilen ürünün,sözleşilen kalitede,sözleşilen zamanda, sözleşilen yere teslim edilmesini başarabilmektir ihracatçı olmak…

Uluslar arası Ticaret; alım satım faaliyetlerinden çok iletişim faaliyetidir temelinde.. Ülkeler arası, kültürler arası ,endüstriler arası etkileşimdir aslında…Bu etkileşimi en iyi, uzun yıllar boyunca birbirinden farkı kültürlerden insanlarla çalışan iş insanları bilir.

Ama biz burada daha çok işin “saha gerçekleri “ kısmını anlatacağız tabiki yasalar ve uygulamadaki usul ve esaslar ile…

Bir uzman olarak, doğduğum toprağa bağlı,memleketimin insanlarına ihracat konusunda bir nebze yardım benim için bir vefa borcu olacaktır.

Şimdilik Hoşçakalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı