Diğer

“Bir Fikrim Var Merkez İlçe Yarışması”

İl merkezi ve ilçelerde eş zamanlı planlanan “Bir Fikrim Var Merkez İlçe Yarışması” yoğun katılımla tamamlandı

İl merkezi ve ilçelerde eş zamanlı planlanan “Bir Fikrim Var Merkez İlçe Yarışması” yoğun katılımla tamamlandı.
Pandemi sürecinde kodlamanın eğitimdeki önemini vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren gençlerimizin çalışmalarına güç katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmamızda 93 proje ve 103 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.
Üç ayrı kategoride yapılan yarışmanın, birinci kategoride ilkokul öğrencilerimize yönelik “Hayalindeki Robotu Çiz” kategorisine, öğrencilerimizin hayalindeki robotları çizerek, o robota ait görevlerin ifade edilmesi, İkinci kategori, ortaokul öğrencilerimize yönelik “PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ” kategorisinde, öğrenciler COVID-19 pandemi sürecinde sosyal mesafe, temizlik ve maske tedbirlerini referans alarak, bu konularda çözüm üreten robot tasarımı ve Üçüncü kategori, lise öğrencilerimize yönelik “MOBİL UYGULAMA” kategorisinde, öğrencilerimiz hayatı kolaylaştıracak, herhangi bir soruna çözüm üretecek mobil platform üzerinde çalıştırılabilecek bir uygulama tasarımı yaptılar.

Yapılan ödül töreninde danışman öğretmen ve öğrencilere hediyeleri takdim edildi.
İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, pandemi sürecinin olumsuz etkinliklerine rağmen öğrencilerimizin ciddi katılımı için emeği geçenlere teşekkür etti. Yeni Eğitim Merkezi binasında kodlama atölyesi hazırlıklarının devam ettiği, önümüzdeki eğitim öğretim yılında çok daha geniş kapsamlı kurslarla kodlama ve robotik alanında öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin devam edeceğini söyledi.
Bu yıl içerisinde kodlama robotik faaliyetlerini değerlendiren Seydi Doğan, “Gümüşhane Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümü ile kod haftasında öğretmenlerimize yönelik etkinlikler planlandı. Tüm Türkiye’yi davet ettiğimiz Oyun temelli kodlama ile illerimizin tanıtımı konulu meydan okuma etkinliği yapıldı. Bilgi işlemsel düşünmeyi amaçlayan Ankara Üniversitesinden gönüllü akademisyenlerin yürüttüğü Bilge Kunduz etkinliğine ilimiz 44 okulun katılımıyla Türkiye geneli ilk 5 içerisinde yer almıştır. Bilgi işlemsel düşünme, kodlama ve robotik ülkemizin geleceğini ilgilendiren çok önemli konular, 5 senedir yürüttüğümüz GÜMÜŞKOD Kodlama Eğitimi Projesini kodlama alanında seviyemizi her geçen gün artırarak dijital çağa öğrencilerimizi hazırlamak istiyoruz. Teknofest Türkiye Birinciliği, Erzurum ve Erzincan üniversitesinin düzenlediği robot yarışmalarındaki derecelerimizde bize bu yolda daha da umut veriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Pandemi bitince tüm öğrencilerimizi kodlama atölyelerimize, proje üretmeye bekliyoruz.” Dedi.
Ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, Musa Uncu, Şube Müdürü Gönül Eroğlu, okul müdürleri ve dereceye giren öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Yarışmada dereceye giren öğretmen ve öğrencilerin isimleri;

Kurum Adı Danışman Öğretmen Öğrenci Ad Soyadı Proje Adı Kategori Derece
Aysın Rafet Ataç İlkokulu Müşerref GÖKÇÜR Zeynep PEZÜK Küresel Isınma HAYALİNDEKİ ROBOTU ÇİZ 1
Aysın Rafet Ataç İlkokulu Fikret USTAOĞLU Melek Zehra YALÇIN MEDİBOT HAYALİNDEKİ ROBOTU ÇİZ 2
Gazipaşa İlkokulu Atiye TERİM ÖZEN Başak KALMIŞ BALKABİNO HAYALİNDEKİ ROBOTU ÇİZ 3
Gazipaşa Ortoakulu Neslihan NEBİOĞLU Zeynep MALKOÇ
Yağmur İNCE
Korona Her Yerde, Dikkat Et Kendine PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ 1
Fevzipaşa Ortaokulu İsmail ALADAĞ Ayşe Nil ÇAKIR Akıllı Yatak PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ 2
Fevzipaşa Ortaokulu Sare SANCAK Zeynep Naz TONGA Hasta Bakıcı Robot PANDEMİ SÜRECİNDE ROBOT ROLÜ 3
Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi Funda Kuvvet YILMAZ Nisanur TOPUZ Unutmuyorum MOBİL UYGULAMA 1
Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehtap ZENGİN Sevilay ÇALIŞIR Akıllı Kaşık MOBİL UYGULAMA 2
Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi Hatice AYDIN Naciye Sıla KARAGÖZ Unutma MOBİL UYGULAMA 3

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı