Diğer

Anadolu Mektebi

Anadolu Mektebinin Bir Sınıfı’da Gümüşhane’de Açıldı

Anadolu Mektebi; Sami Güçlü’nün 2012 yılında Sakarya Üniversitesi’nde 12 kişilik öğrenci grubu ile başlattığı gönüllü bir okuma faaliyetinin adıdır.
Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların, bir sıra dâhilinde tüm eserleri ve hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını, okunan her eserden sonra eser hakkında bir değerlendirme yazısının yazılmasını, eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini, seçilen konuda bir konuşma metninin hazırlanmasını, düzenlenen panel programlarında hazırlanan metnin sunulmasını, konuşma metninin geliştirilerek yayınlanmasını amaçlayan bir okuma faaliyetidir.

Anadolu Mektebi, 14 Şubat 2019 tarihinde yenilenen protokol çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde faaliyetlerine devam ediyor.
Bu kapsamda Gümüşhane’de de yürütülmeye başlanan Anadolu Mektebi okumaları ekseninde ilk olarak öykü ve deneme yazarı Mustafa Kutlu’nun hikâyeleri okunarak TOBB Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi, Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Gümüşhane Lisesi’nde okul panelleri gerçekleştirildi.
Panellere İl Millî Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş, il milli eğitim şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
İl Müdürü Seydi Doğan, ‘’Nicelik olarak okuma faaliyetinin artması, kişi başına okunan kitap sayısının artması kadar derinlemesine, inşa ederek okumanın da artması gerekmektedir. Bu anlamda öğrencilerimizin belirlenen kültür dünyamızın köşe taşlarını tanıma, bunların belirlenen eserlerini okuma ve belirledikleri bir konu hakkında fikirlerini söylemede de önem arz etmektedir. Öğrencilerimizin sundukları panel konuları bize Mustafa Kutlu’nun duygu ve düşünce dünyasına açılan birer pencere niteliğindeydi. Bütün panelistleri tebrik ediyorum, ayrıca bu faaliyete gönüllü olarak katılan öğretmen ve öğrencilerimizi, bu panellerin gerçekleşmesinde emeği olan bütün mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.” dedi.
Anadolu Mektebi okumaları kapsamında düzenlenen okul panelleri bittikten sonra il paneli gerçekleştirilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı