Diğer

34. Ahilik Haftası

Ahi Evran Haftası nedeniyle Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar bir mesaj yayımladı

Ahi Evran Haftası nedeniyle Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar bir mesaj yayımladı. Yaşar, mesajında şunları kaydetti:

Hâk ile sabır dileyip bize gelen bizdendir.
Akıl – Ahlâk ile çalışıp bizi geçen bizdendir.
Ahi Evran Veli

13. Yüzyılda Ahi Evran Veli’nin öncülüğünde temelleri atılan Ahilik, Anadolu’da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir.

Ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir.

Anadolu toprakları, Ahilik gibi kendinden sonraki zamanları aydınlatan, etkileyen ve biçimlendiren bir hayat üslubunu ortaya çıkarmıştır.

Ahilik, Anadolu’ da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturmuş, 13’üncü yüzyıldan 19 uncu yüzyıla dek Anadolu’da Balkanlarda ve Türkistan’ da yaşayan Türk Halkının sanat ve meslek alanında yetişmesini ve ahlaki yönden gelişmesini sağlamıştır.

Ticari ve toplumsal hayatta, iş ve meslek ahlâkında dürüstlük, güvenilirlik, başkasının hak ve hukukuna saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma, birlikte hoşgörüyle yaşayabilme, Ahiliğin temel kurallarıdır.

Bu kurallara dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı dayanışma, sevgi, saygı, hoşgörü ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve sanatkâr yetiştirmiştir.

Ahi Teşkilatları, çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın gelişmesine de katkı sağlamıştır. Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan Türk Milletine has sosyo – ekonomik bir sistemdir.

Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, 2023-2053-2071 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen ülkemizin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

Kovid-19 salgını ile sağlık, ekonomi ve diğer alanlarda tüm insanlığın sınandığı bu günlerde, dayanışma ve yardımlaşma üzerine inşa edilen Ahilik geleneğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.
Bu sürecin günümüzün Ahileri olarak kabul ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için gereken acil tedbirler Ticaret Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarca süratle alınmış, alınmaya devam edilmektedir.

Bu yıl Ahilik Haftası’nın 34’üncüsü Kovid-19 salgınına yönelik tedbirler çerçevesinde kısıtlı olarak kutlayacağımız ilimizde; “Yılın Ahisi” seçilen Sayın Mustafa Öztürkçi’ yi “Yılın Kalfası” seçilen Sayın Recep Erden’i ve “Yılın Çırağı” seçilen Sayın Muhammer Andiç’ i tebrik ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle yaptıkları üretim, sağladıkları istihdamla ekonomik büyümeye katkı veren, sosyal istikrarı ayakta tutan ve refahın tabana yayılmasını sağlayan esnaf, sanatkâr ve tacirlerimizin Ahilik Haftası’nı kutluyor kendilerine bol ve bereketli kazançlar diliyorum.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı