Yaşam

300 Personel 24 Saat Esasına Göre Çalışıyor

Vali Kamuran Taşbilek yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulundu

Vali Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen ile birlikte Torul ilçesinde bulunan tünel inşaatı şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Trabzon – Gümüşhane kara yolu üzerinde yapımı süren, tamamlandığında çift tüp 29 kilometre uzunluğuyla dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzun kara yolu tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli Projesi’nde yüzde 65 seviyesine ulaşıldı.

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nda Gümüşhane yönünde yapımına Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da başlanan projede, yaklaşık 300 personel, 24 saat esasına göre çalışıyor.

Mevcut yolu 8 kilometre daha kısaltarak Trabzon – Gümüşhane arasındaki ulaşımı 40 dakikaya düşürmesi hedeflenen tünelin bölgeye yatırım yapacak girişimciler için lojistik açıdan maliyetleri düşürmesi ve limana ulaşımı kolaylaştırması öngörülüyor.

Devam eden projede, kazı destekleme çalışmalarında toplamda 19 kilometrelik kısım geçilirken, beton imalatı olarak da 13 kilometrelik kısım tamamlandı.
İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Kamuran Taşbilek, Yeni Zigana Tüneli’nde gayretle ve yoğunlukla çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.
Yeni Zigana Tüneli’nin Gümüşhane için son derece önemli bir proje olduğunu ve çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Vali Taşbilek, “Yaklaşık 3’te 2’lik bir kısmı, yüzde 65’in üzerindeki kısmı tünel delme noktasında geçtik. Bu çalışma Gümüşhanemizin Trabzon ve önemli akslarla buluşması noktasında önemli bir çalışma. İlimizin kalkınmasına her yönden çok büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır. İnşallah önümüzdeki dönem itibariyle tamamlandığında sonuçlarını ve güzelliklerini hep beraber göreceğiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı vardı zaten. Kısa zamanda tamamlanması için herkes çaba sarfediyor. başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Karayolları Genel Müdürümüze, Cengiz İnşaatın değerli yöneticilerine, şantiyemizde çalışan teknik personel ve işçilere hepsine tekraren teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı