Manşet

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü

İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle Gümüşhane Merkez Yeşildere Köyü’nde önder kadın çiftçileri ziyaret ederek, dünya kadın çiftçiler gününü kutladı.
Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturduğunu ifade eden İl Müdürü Edip Birşen, ‘Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlarımız üstlenmektedir’ dedi.

Birşen, ‘Kadın çiftçiler dünyanın her ülkesinde tarım sektörünün temel taşlarından birisidir. Bugün dünyada 1,6 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Bu çiftçiler dünya nüfusunun dörtte birini oluşturmaktadır. Kadın çiftçiler Dünya gıda üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştirmektedir. Ülkemizde toplam nüfusumuzun yaklaşık % 35 kırsal alanda yaşamaktadır. Kırsal nüfusumuzun % 50’sinden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsalda yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınlarından % 90’nından fazlası tarımla çalışmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında kırsal alanda yaşayan kadınlar önemli rol üstlenmektedirler.

Ülkemizdeki kadınların her zaman çok çalıştıklarını, özellikle köylerde yaşayan kadınların ev, tarla ve hayvancılık işlerini neredeyse tek başlarına yürütmektedirler. Biz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kadın çiftçilerimizin eğitimi konusunda birçok projeleri hayata geçirdik. Böylece birçok projelerin kadın çiftçiler ile yürütülmekte olup, kadın çiftçilerimize gerekli teknik ve teknolojik destekler vererek eğitilmesi sağlanmaktadır.

Kadınların tarımsal üretimde; kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim’i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü, 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır. Kurumumuz kırsal alanda kadın gücünün tarımsal üretim açısından önemini bilmekte ve bu doğrultuda çalışmalarına devam etmektedir.

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, ülkemizde ve dünyada tarımsal faaliyetlerde bulunan tüm kadınlarımızın 15 Ekim ”Dünya Kadın Çiftçiler Günü”nü kutluyor, önümüzdeki üretim sezonunda bol ve bereketli ürünleri üretmelerini diliyoruz’ dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı