ŞİRAN

Gümüşhane ilimizin en eski ilçelerinden biri olan Şiran’ın ilçe merkezi Uluşiran (şimdiki adı Erenkaya) köyünde iken 1800’lü yıllarda bugünkü yerine yani ilçe merkezine taşınmıştır.

İlçenin kapladığı bölgenin adı olan Şiran, izans kaynaklarında 9. yüzyıldan itibaren bu bölge Khêriana ve (çoğul genitiv) Khêrianôn adıyla anılmıştır. Yerel lehçede daha çok şiryana şeklinde telafuz edilen bu isim, Şiran olarak Türkçe’ye uyarlanmıştır. Yavuz Sultan Selim’in kasabaya Farsça’daki aslanlar anlamına gelen Şiran ismini vermesi bölgede yaygın bir inanıştır ancak bu inanış tarihi bir temele dayanmamaktadır.

Yerel şive kulanan halk Şiran’ı Şeyran olarak telafuz eder. Bu yaşlı kuşakta sıklıkla görülmektedir.

Şiran ilçemiz 1473’teki Otlukbeli Savaşı’nda Fatih Sultan Mehmet tarafından Uzun Hasan’nın yenilmesi ile Osmanlılara geçmiş. Osmanlı fethinden sonra Şebinkarahisar Sancağı’nin bir nahiyesi olarak idare edilen Şiran, 16. yy. sonuna kadar buraya bağlı kalmıştır. 17.yy. dan sonra Erzurum vilayetinin Erzincan Sancağı ile Trabzon vilayetinin Gümüşhane Sancağı arasinda değişik zamanlarda idare edilmiş olan Şiran bazen de Kelkit nahiyesi ile birlikte ilçe yapılmıştır.

Tanzimat’in ilanindan sonra Erzurum’a bağlanan Şiran İlçesi daha sonra yeniden Erzincan’a bağlanmıştır. 93 Harbi’nden sonra 1879 yılında Bayburt sancağına bağlanan Şiran’daki halk merkeze gönderdiği dilekçelerle Şiran’ın yeniden Gümüşhane’ye bağlanmasını sağlamıştır.

İlçemizde sebzecilik ve meyvecilik gelişme yolundadır. Meyvelerden elma üretimi önemlidir. Hayvancılık ilçenin diğer önemli bir gelir kaynağıdır. Koyun, kır keçisi ve sığır ciddi manada beslenen hayvanlardır. İlçemizde 30 ton günlük kapasiteli süt fabrikası, birde boya fabrikası ve Taş Mermer Fabrikası mevcuttur. Ayrıca belli bir kota uygulanmak suretiyle seker pancarı üretimi yapılmakta olup, seker fasulyesi üretimi de önemli bir yer tutmaktadır.

İlçemizde konaklama tesisi olarak 60 yataklı Belediyemize ait bir otel mevcuttur.

Turistik Yerler

Seydibaba Türbesi
Gelin Ebe Türbesi
Çakırkaya Manastırı
Tomara Şelalesi
Firdevs Hatun Türbesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri