GÜMÜŞHANE NASIL AYAĞA KALKAR
İnş.Müh. Mehmet Salih SÜMBÜL

GÜMÜŞHANE NASIL AYAĞA KALKAR

Bu içerik 1712 kez okundu.
Bu şehir için çok yazı ele alındı,Çok şeyler söylendi,Söylenmeye de devam ediyor.Hayır, ben bu şehrin kaderine terk edilmesini istemiyorum,Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün mutlaka ayağa kalkacağını bunun içinde önemli etmenlere sahip olduğunu bu etmenlerin yeter ki doğru değerlendirilmesi gerekliliğini savunuyorum.İşte bu noktada, birkaç tespitimi sizlerle paylaşmak istiyorum
YAZ TURİZMİ YAYLACILIK
İşte gördük, Gümüşhane için bir festival ne kadar çok şey ifade ediyor,Ankara’dan gelen üç beş kuruşla bu şehrin kalkınamayacağı bilindiği için belli varlıklarımızı kullanmak zorundayız.Festival dedik, turizm dedik alt yapı noktasında yapılacak tesisler, turizme uygun yapılaşma mevcut tabii varlıkların azami korunarak tanıtım noktasında gerekli iletişim araçları kullanılarak Gümüşhane ekonomisine kazandırılması işe yarar diye düşünüyorum.Öeğin sadece yaz turizmi değil, uzun bir süreden beri üzerinde çalışılan ancak mesafe kat edilemeyen kış turizmi ile ilgili yatırımların da yeniden yaşama geçirilerek Gümüşhane adına kazanca dönüştürülmesi gerekiyor.

GÜMÜŞHANE İÇİN OLMAZSA OLMAZ: KUŞBURNU, KÖME
Son dönemde muazzam bir ivme kazanan kuşbuu ve köme sektörü daha da ileri bir seviyeye taşınmalıdır. Tesisleşme noktasında süreç, işin ehline verilerek, bu ürünün ismi nötrleştirilmeden yine kitle iletişim araçları kullanılarak, gerekirse yatırımcıyı da teşvik ederek bu sektörün önü açılması gerekiyorÖeğin görsel iletişim araçlarında yayınlanacak pestil ve köme tanıtımlarının bu manada çok yarar getireceğine inanıyorum.


ASKERİ BİRLİKLERİN GÜMÜŞHANEYE GETİRİLMESİ: KAÇIRILMASIN!
Gerçekten bu fikri savunanları alkışlamak gerek.Büyükşehirlerdeki acemi birliklerin Gümüşhane gibi nüfus bakımından küçük illere taşınması şehrin ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Askeri birliklerin içinde yer alacak bin ila ikibin arasında şehre gelecek erat şehrin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.Hepsinden önemlisi Türkiye Cumhuriyetinin en büyük devlet kurumlarından bir tanesi olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gümüşhane’de yer alacak olması devletin özellikle konut ve tesis noktasında (lojman, spor sahaları, gazino vs) Gümüşhane’ye yönünün çevrilmesine yol açacaktır

KİTLE İLETİİM ARAÇLARI KULLANILMALI
Gümüşhane dağların arasında kalan bir şehir ama günümüz kitle araçlarıyla artık bu tabirin yok olacağını düşünmekteyim.Öyle ki, bu anlamda yetkililerimizin tanıtım noktasında Tv’ler başta olmak üzere diğer etmenleri de kullanarak özellikle basın ayağı ile güçlendirerek ki bu manada Gümüşhane en önemli isimlere sahiptir adından söz edebilir.


GÜMÜŞHANESPOR’DAN BAŞKA GÜMÜŞHANE TORUL GENÇLİK’TE VARTanıtım dedikte bu şehrin Gümüşhanespor diye bir takımı var. Bakınız 2. Lige yükselmesi bile şehrin havasını nasıl değiştirdi. Düşünebiliyor musunuz? bu  kulüp PTT 1 . ligde yer almış ve ilerliyor. Tabi sadece bir hayal kurduk ama imkansız değil öyle değil mi?


MEDYADA NE KADAR VARIZGünümüz şartlarında medya çok önemli. Ama Gümüşhane medya da ne kadar yer alıyor, daha kendi medyasını geliştirememiş bir şehrin bu konuda da hızlı ve güçlü bir atağa geçmesi gerekiyor.

YATIRMLARI TAKİP EDİYORMUYUZ?
Gümüşhaneye gelen yatırımalrın atırım olarak nitelendirilmesini ben doğrusu çok iyi bir tanım olarak görmüyorum. Yani yolun daha düzgün olması için tüneller açılmış bu yatırıom değildir, yolun sağlıklı ilerlemesi için bir gereksinimdir. Yatırım insanın refah ve mutluluğunu sağlayan, ekonomik gücünü gösteren ve geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak bir unsurdur. Gümnüşhane’nin bugüne kadar tartıştığı yatırımlar noktasında ivme kazandığını göremiyoruz, bu seçeneğinde hafızalardan silinmemesi gerekir.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı”
“Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı”
“Etkili İletişim Becerileri Kazanma”
“Etkili İletişim Becerileri Kazanma”