UNUTKANLIK
Elif ŞEN

UNUTKANLIK

Bu içerik 6882 kez okundu.
Unutkanlık hepimizin gündelik sorunudur. 7den 70e herkesin sorunudur. Yoğun stres, zihinsel yorgunluk gibi çeşitli faktörler etkilidir. İsimleri, telefonları, alışverişe çıktımızda almamız gereken şeyleri zaman zaman unutabiliyoruz.

Genç hastaysa ilk olarak tiroit bezlerinin yeterince çalışıp çalışmadığına dikkat edilmeli. Hastada depresyon, stres, B12 vitamin eksikliği, dikkat dağınıklığı gibi sebepler mevcutsa bunlarda unutkanlığa neden olmaktadır. İlerki yaşlarda 75-80 yaşlardaAlzheimerdediğimiz dejeneratif grup hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Buna bunama da denmektedir.

Aynı zamanda Demir eksikliğiniz de olabilir. Demir, beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Yetersiz beslenme veya adet dönemlerinin yoğun geçmesi gibi nedenler hatırlama faktörlerini etkileyerek, kansızlığınız olmasa bile unutkanlığa neden olabilir.149 kadın üzerinde yapılan araştırmada demir eksikliği olanların olmayanlara oranla sorulan soruları tekrar sorma ihtimalinin iki kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Dört ay boyunca demir desteği alan çoğu kadının, ilk testte başarılı olan gruptan daha iyi hatırlama yeteneğine sahip olduğu görülmüştür. Eğer demir eksikliğinden şüpheleniyorsanız en yakın zamanda Ferritin seviyenizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Bitkisel çözüm için Ahmet Maranki, her sabah 5 adet badem, 5 adet ceviz, 5 adet fındık, 1 adet çekirdekleriyle beraber kuru üzüm ve gölgede kurutulmuş kayısı yersek unutkanlığın önlenebileceğini söylüyor.

Unutkanlığı engellemek için sağlıklı beslenmeli ve bol bol su içmelisiniz. Ağır diyetler uzun süren açlıklardan kaçınmalısınız. Spor yapabilirsiniz özellikle yürüyüş, bulmaca çözmek, kitap okumak, sosyal ilişkilerinizi geliştirmek size yararlı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi