KEMAL SAYGINAR DA KUŞBURNU DA UNUTULDU
Şener YAZGAN

KEMAL SAYGINAR DA KUŞBURNU DA UNUTULDU

Bu içerik 2823 kez okundu.

Bir meyve türü olan ve yöre halkının ekonomisine katkıda bulunan Kuşbuu Gümüşhane’yle birlikte anılan adeta bir semboldür.

KEMAL SAYGINAR İSMİNİ HİÇ DUYDUNUZ MU?
1974’DE BAŞLAYAN MACERA BUGÜN KAPISINA KİLİT VURULAN KUŞBURNU FABRİKASINA DÖNÜŞTÜ

Bu sembol meyveyi Güney Amerika ülkesi Şili'den sonra bir diğer merkezinin Gümüşhane olduğunu ortaya koyan emekli eğitimci, rahmetle şimdi şükranla andığımız Kooperatifler Birliği Başkanı Sayın Kemal Saygıner beyefendidir. Değerli eğitimci Kemal Saygıner bey geniş görüşlülük sahibi karakteriyle gelecekte, kuşbuunu Gümüşhane şehri genelinde ülke ekonomisine sağlayacağı katkılarını da analiz ederek 1974 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip; konuyla ilgili fabrikanın Tekke köyünde kurulmasına öncülük etmiştir. 
Kıymetli eğitimcimiz, eğitim anlayışını sahaya yansıtarak, yöreye özgün bir çalışma öeğini ortaya koymuştur. Bu sayede Gümüşhane’yi anlatan, sembol ürün olarak bilinen ne ki bugün ilgisizlikten unutulmaya yüz tutan kuşbuu insanlara iş kapısı haline dönüşmüştür.  

Değerli eğitimci Saygıner büyük çabalarla, insanüstü gayretler neticesinde, Gümüşhane'nin ekonomi yaşamına kazandırmış olduğu fabrika ticari hayatta 38 yıl varlığını sürdürerek 2012 yılında çıkar ilişkileri nedeniyle, kapısına kilit vurularak ekonomik hayattan çekilmiştir. 

SAYGINAR UNUTULDU
Ancak;  Gümüşhane için bu denli emek sarf etmiş, bir şahsiyete bugüne kadar yeterli değer verilmemiş olduğu gözlenmektedir. Kuşbuu ile ilgili olarak 20'nin üzerinde uluslararası festival düzenlenmesine karşın Emekli eğitimcimize hiç yer verilmemesi açıkça bir vefasızlık öeği değilmidir? Hâlbuki Kemal Saygıner, Gümüşhane'nin yetiştirdiği çok önemli bir değerdir. Erdemli bir aydın olarak kendi ışığı ile başkalarını aydınlatan ve kılavuzluk yapan değerli eğitimcimize, ilimizi temsil eden ne milletvekilleri ne de belediye başkanlığınca hak ettiği değer verilmemiştir. Dolayısıyla sağlık açısında bu değerli ürünü insanların kullanımına sunmaya aracılık eden, kuşbuunun faydalarını fark edilmesini sağlayan şahsiyetin hatırasında daha özenli davranılabilirdi.

Bu çerçevede Kemal Saygıner ismi en azından  bir caddeye bir sokağa veya bir parka verilmiş olsa yetişen yeni nesiller kendileri için öek olabilecek başarılı bir eğitimciyle yol alabilirler.
 
Bu itibarla, Gümüşhane yetiştirmiş olduğu öek şahsiyetlerin, halka mal edilmesi noktasında, milletvekillerimizin, belediyelerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin, öncülük etmesi gerektiği kanısındayız. Bu sorumluluğun görmezden gelinebilecek bir husus olmadığı kahir ekseriyetinin kabul edeceği bir olgudur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri