TEMEL BESLENME
Vural BİLKOÇ

TEMEL BESLENME

Bu içerik 3769 kez okundu.

Beslenme konusu başlı başına ve kendi içerisinde karmaşık bir konudur.Çevremizde beslenme ile ilgili söylenen bilgilerin birçoğu eksik veya yanlıştır. Beslenme düzenine ve insanların yediği farklı gıdalara baktığımızda bunu anlarız.Fakat önemli olan genel sağlık için spor veya vücut yapısına uygun temel konuları ve ilkeleri dikkate almaktır.

Uygun bir beslenme günlük hayatımızı pek çok açıdan değiştirebilir.Hastalık riskini en aza indirerek sağlıklı aktif bir yaşam tarzına sahip olmamızı sağlayabilir. Doğru gıdaların dengeli tüketimiyle sağlığımızı destekler gündelik hayatımızda daha enerjik hisseder ve daha kolay bir şekilde zayıf ve fit kalmamızı sağlarız. Sağlıklı beslenebilmek için gerekli ve doğru karışım : ProteinYağ Vitamin ve Minerallerdir.

Hedefiniz ister ince şekilli bir vücud olsun isterse biçimlendirilmiş kaslı vücud olsun doğru besinler ve gıdaları almak anahtar kelimedir.

Besin ihtiyacı iki sınıfa ayrılır:

Gerekli olan: Vücudumuzun hayatta kalması için ihtiyacı olanlar.Bunları vücudumuz üretemez. Bunlar vitaminler mineraller bazı amino asitler ve yağ asitleridir.

Gereksiz olanlar: Bunlar vücudumuz tarafından üretilir fakat hayati önemi yoktur. Bunlar bazı aminoasitler karbonhidratlar ve belirli yağlardır.Bunlar gerekli olmamasına rağmen besinlerde bulunduğu için kas gelişimi ve hücre yenilenmesi için avantajdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi