GAZETECİLİK VE DARBECİLİK
Av. Burak IŞIK

GAZETECİLİK VE DARBECİLİK

Bu içerik 1209 kez okundu.
Ergenekon davası sürecinde tutuklanan gazeteciler sebebiyle bir kesim ortalığı birbirine kattığında hepimiz ne oluyor sorusunu birbirimize sorar olmuştuk. İşin aslını bilen arkadaşlarımız 1960 darbesiyle başlayan medya destekli darbeler bir gelenek halini almıştı. 28 Şubat darbesinin adının postmode darbe olmasının sebebi top ve tank ile değil de medya ve gazeteci destekli yapılmasıydı.

 

Farkın damısınız gazeteciliği ekstra araç olarak kullanan insanlar mesleğin vitrininden birer birer inmeye başladı. Darbecilik genlerinde bulunan bu tip insanlar gelecek zamanda bu ülkede tamamen itibarsız olarak gezecekler. Yerel bir gazeteci kadar değerleri olmayacak. Toplum artık açık bir topluma dönüşüyor. Siyaset erklerinden kamu kurumlarına,odalardan barolara her kurum dönüşüm sürecinde bulunuyor. Gazetecilikte bu dönüşümden etkilenmemesi mümkün değil.Gazetecilik mesleği itibarını yeniden kazanmalı.bu hususta gazeteciliği ticari bir rant aracı yada tetikçilik mesleği gibi yapanlardan kurtarmak mesleğe itibarını yeniden kazandırmaktır.

Gazeteciliğin yerlerde sürünmesinin en trajik hali 28 Şubat döneminde yaşandı. Her gün manşetlerden atılan yalan haberler mi dersin yoksa asparagas haber metinlerimi. Köşe yazarları desen zaten sanki bir yerlerden sanki komut almıştı. İçlerinde Cengiz Çandar,Taha Akyol vb kalemini satmayanlarda yok değildi. Ama genel görüntü sindirilmiş bir basındı.

 

M.Ali Birand’ın Genlerimizde darbecilik var sözü çok yankı bulmuştu. Acı ama gerçek İttihat-ı Terakki’den beri gazetecilik özgürlük sınavlarında başarılı olamadı. Artık bir sınav arefesindeyiz ya yeni Türkiye sevdasıyla değişimin yanında yer alacağız, yada mesleğin eski düzeninde ülkenin kaostan kaosa koşması için asparagas gazeteciliğe devam diyeceğiz.

 

Cumhuriyetin başından beri gazeteciliğin kapitalini koyan gazete sahipleri iktidar elitleri ile hep iyi geçinmişlerdir.bir nevi kader birliğine razı olmuşlardır.konjöktör değişiyor ve gazeteciliğin kimyası değişiyor ve altlarından ayrıcalıklılık halısı kayıyor. Düştükleri denizde yüzme bilen kurtulacak.bilmeyen ise tarihin tozlu raflarında yerini alacak.

 

Siz bakmayın birilerinin yok yandaş medya yok Candaş medya teranelerine ben buna alteatif medya diyorum. Demokrasi güçlendikçe bu bağlı olarak alteatif medyada güçleniyor. Demokrasiye inanan Anadolu kaplanları dediğimiz iktisadi elitler güçlenmeye başladıkça bunların sayısı daha da güçlenecektir. Özgür basın özgür ülke demektir. Bunu unutmayalım…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi