DOĞRU BİLDİĞİNİZ YANLIŞLARIN FARKINA VARMALISINIZ!
Vural BİLKOÇ

DOĞRU BİLDİĞİNİZ YANLIŞLARIN FARKINA VARMALISINIZ!

Bu içerik 1410 kez okundu.
 FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULMAK İSTİYORSANIZ DOĞRU BİLDİĞİNİZ YANLIŞLARIN FARKINA VARMALISINIZ!

Karbonhidratlı ve Proteinli Yiyecekleri Ayırarak Tüketirseniz Hızlıca Zayıflarsınız, Hem de Aç Kalmadan!

Aslında zayıflamak çok basit bir mantığa dayanır, yediklerin yaktıklarından az olacak. Yiyecekleri, besin bileşimlerine göre ayırmak, bazı gıdalara ambargo koymak hatalıdır. Zaten besinleri karbonhidratlı veya proteinli diye ayırmamız da mümkün değildir. Öeğin, protein kaynağı besin olarak bilinen et, proteinin yanı sıra karbonhidrat ve yağ da içermektedir ya da sebze olarak bilinen mantar bir miktar da protein içermektedir. Bu nedenle et ile beraber özellikle sebzeden gelen karbonhidrat yenmesinde sakınca yoktur.

Sabah İçilen Limonlu veya Greyfurtlu Ilık Su Zayıflatır!

Yağ yakıcı olduğuna dair hurafeyi, küçük bir parça hayvansal yağa bolca limon sıkıp bekleterek yapacağınız basit bir deneyle çürütebilirsiniz. Ancak akşamdan 1 dilim limon eklenip bekletilmiş ve oda ısısında içilen 1 bardak suyun barsak içerisinde kalıntı yapmış toksin öğelerin atımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca limonun tok tutucu özelliği ve C vitamini içermesi de zayıflama diyetlerinde sıkça yer almasına neden olur. Sadece limonun kabuğunu sıcak su ile iyice yıkayın.

Kepek ve Çavdar Türü Ekmeklerin Kalorisi Düşüktür!

İnsanlar arasında yanlış bilinen konulardan biri de kepek, çavdar gibi tahıllarla yapılan ürünlerin kalori değerlerinin buğday ile yapılan ürünlere göre daha düşük olduğudur. Oysaki kepek, çavdar veya buğday unu ile yapılmış ürünlerin kalori değerleri aynıdır. Aradaki tek fark ise; besleyici değerleri ve glisemik indeks denilen kana geçiş hızlarıdır. 

Diyet ve Diyabetik Ürün Aynıdır!

Diyet ürünler, muadil ürünlere göre kalorisi azaltılmış ürünlerdir ancak diyabetik ürün, şeker yerine tatlandırıcı kullanılarak üretilen şeker içermeyen ürünlerdir. Diyabetik ürünlerde çoğu zaman azalan karbonhidrat miktarına paralel olarak yağ miktarı artabilir. Mutlaka etiketlere dikkatle bakmalı, kalori miktarlarını hesaplarken de bir paketin gramajı ile etiket bilgilerindeki çoğunlukla 100 grama göre verilen kalori değerleri karşılaştırılmalıdır. Piyasada diyet olmayan ama “diyet ürün” adı altında satılan birçok ürün vardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de üretici firmanın güvenilir olmasıdır.

Ekmek Kızartılınca Kalorisi Azalır!

Ekmeğimizi kızartmak veya kurutarak gevrek haline getirmek kalorisini azaltmaz, üstelik içermiş olduğu B grubu vitaminlerinin azalmasına neden olur. Ekmeğin kızartılması veya gevrek haline getirilmesi, içermiş olduğu suyun da uçmasına neden olur. Bu nedenle, kızarmış ekmeğin çok fazla tüketilmesini önerilmez. Diyet yaparken daha az kalori içerir diye de düşünülmemelidir.

Haşlanmış Patatesin Kilo Aldırmadığını Duydum, Doğru mu?

Haşlanmış bir orta boy patateste 70 kalori bulunur, bir dilim beyaz ekmek ile aynı kaloridedir. Eğer patatesi kızartırsak kalorisi daha da artar. Ancak, “haşlanmış patates kilo aldırmaz” demek de doğru değil. En iyi nişasta kaynaklarından biridir.

Süt Ne Kadar Çok Kaynatılırsa, O Kadar Çok Mikrop Ölür!

Vitamin ve mineral deposu olarak bilinen sütü aşırı kaynatmak, içermiş olduğu vitaminlerin azalmasına neden olur. Bu nedenle pastörize veya arınık olmayan sütü kaynatırken, kabardıktan sonra 4-5 dakika daha sürekli karıştırılmalı ve hemen soğutmalıyız. Pastörize veya arınık olan sütleri ise kaynatmaya gerek yoktur.

Yoğurdun Yeşil Suyu Zararlıdır!

Yoğurt, zamanla yeşil bir su salar. Bu nedenle kimimiz bu yeşil suyun zararlı olduğunu düşünüp dökeriz. Oysa yoğurtta bulunan vitaminler, özellikle B2 vitamini, bu yeşil suya karışır. Yoğurdun suyunu ayırarak hazırlanan süzme yoğurt da bilinenin aksine, normal yoğurda kıyasla daha az vitamin içerir. Bu nedenle, yoğurdu, üzerinde oluşan bu yeşil su ile karıştırarak tüketiniz.

Meyve Kilo Aldırmaz!

Yanlış. Sebzelerin su ve lif oranları yüksek olduğundan kalorisi düşüktür. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık serbest bırakılır. Ancak karpuz, üzüm, incir vb. sınırlı tüketilmeli. Posa içerikleri düşük, şeker içeriği nedeniyle kalorileri yüksektir.

Kan Şekeri Düşünce, Şekerli Gıdalar Yenilmelidir!

Hayır. Aksine tatlı, çikolata, meyve suyu vs. yerine daha az rafine edilmiş 1 dilim ekmek, peynir, ceviz, badem, fındık, yoğurt gibi besinler yenmeli.


NE KADAR ÇOK TATLI YERSENİZ TATLIYA OLAN İHTİYACINIZ O KADAR ARTAR, KAN ŞEKERİ DENGESİZLİĞİ SÜREKLİ DEVAM EDER.


Diyette Yağı Kesmek Depo Edilen Yağların Yanmasını Sağlar…


Zayıflamaya yönelik diyet uygulasak da, vücudumuzun belirli oranlarda yağa ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın diyetle karşılanmadığı durumlarda vücut savunma mekanizması olarak karbonhidrat ve proteinlerden yağ sentezler ve bu yağ, oldukça yüksek oranlarda kolesterol içerir. 


Hâlbuki yağda eriyen vitaminlerin kullanılması vücuda alınan yağlara bağlıdır. Hatta bazı yağ asitleri vücut tarafından üretilemediği için besinler yolu ile alınmak durumundadır. Ayrıca yağlar, mideyi yaklaşık 3 saatte terk ettiği için uzun süre tokluk hissi verirler.


Bol Bol Soda ve Maden Suyu İçmek Zayıflatır…


Soda tarzı içecekler sindirimi bir miktar kolaylaştırdığı için özellikle yemeklerden sonra tercih edilen bir içeceklerdir. Hazmı kolaylaştıran bu içeceklerin yağ yakıcı bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

Çay, Kahve, Kola Gibi Asitli İçecekler  Suyun Yerini Tutar…


İçilen çay, kahve, kola gibi içecekler diüretik oldukları için asla suyu yerini tutmamakta, vücuttan su atımını artırmaktadır. En iyi çözücü, saf, katkısız ve doğal olan içecek su olduğu için günlük su tüketimine önem vermek gerekmektedir.


Ph içeriği 7.50 üstü suları tercih edin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi