Mera ve yaylalardaki ot verimliliği artacak

2016’da 147 2017’de 223 adet svat dağıtımı yapıldı

Mera ve yaylalardaki ot verimliliği artacak
Bu icerik 1291 kez okundu.

Meralarda hayvanların temiz su içmesi için sıvat dağıtıldı

 

GÜMÜŞHANE MERALARINDA OTLATMA VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİ

 

"Gümüşhane meralarında otlatma verimliliğinin artırılması projesi" kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan 223 adet hayvan içme suyu yalağının (sıvat) dağıtımı yapıldı.

 

2016’DA 147 2017’DE 223 ADET SVAT DAĞITIMI YAPILDI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane Meralarında Otlatma Verimliliğinin Artırılması Projesi" kapsamında, 600 adet sıvat (Hayvan Su İçme Tesisi) dağıtımı kapsamında projenin 2016 yılındaki ilk ayağında, 147 adet sıvatın dağıtımını yaptıklarını ifade eden Birşen, 2017 yılında ise Gümüşhane Merkezde 86 adet,  Kelkit ilçesinde 47, Şiran ilçesinde 30, Kürtün ilçesinde 15, Torul ilçesinde 15 ve Köse ilçesinde 30 olmak üzere toplamda 223 adet sıvat dağıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

MERA VE YAYLALARDAKİ OT VERİMLİLİĞİ ARTACAK

 

Hayvancılıktaki girdilerin % 70'inin yem girdileri olduğunu ifade eden Birşen, ‘hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynakların, çayır ve mera alanlarıdır. Uygulanacak ıslah projeleri ile mera ve yaylalarımızdaki ot verimliliği artacaktır. Hayvanlarımızın ihtiyaç duyduğu kaba yem ihtiyacının karşılanarak üreticilerimizin daha karlı bir hayvancılık yaparak, gelirlerinin yükseltilmesini amaçlıyoruz.’ dedi

 

EN FAZLA OLAN BÖLGELERE GÖRE DAĞITILDI

Ayrıca dağıtımı yapılan sıvatların meralarda otlayan hayvanların su ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Birşen,  ‘Sıvatlar hayvancılığın en yaygın olduğu ve mera hayvancılığın en fazla olduğu bölgelere göre dağıtıldı. İl merkezi ile ilçelerin tamamında sıvat dağıtımı yapıldığını İhtiyaç olması halinde 2018 yılında da talepler doğrultusunda yine dağıtım yapacağız’ diye konuştu.

 

Kaynak. Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

gümüşhane mera sıvat en fazla bölge edip birşen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tipobet giriş - betadonis - Sekabet Giriş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi