Resim, şiir, kompozisyon

70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası çerçevesinde...

Resim, şiir, kompozisyon
Bu icerik 1476 kez okundu.

70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası çerçevesinde, verem hastalığı konusunda halkımızı, sağlık çalışanlarımızı ve özellikle okul çağındaki çocuklarımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla, ilimiz merkez ve ilçelerde Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen verem konulu resim, karikatür ve şiir konulu yarışma düzenlendi. Dereceye giren öğrencilerle ilgili ödül töreni Halk Sağlığı Müdürlüğünde yapıldı.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan ödül töreninde yaptığı konuşmada; Verem önemli bir hastalıktır. Bulaşıcı hastalıklar arasında düzenli tedavi edilmezse aids' den sonra 2. sırada öldürücü bir hastalıktır. Ayrıca Dünya nüfusunun 1/3 (üçte biri) ülkemizde ise 12-15 milyon kişi verem mikrobu ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bu kişiler verem mikrobunu hastalık oluşturmaksızın vücutlarında taşımaktadır. Yine bu kişilerin vücutlarının direnci düştüğü anda (kanser hastası, böbrek hastası, şeker hastası vs) hayatlarının bir döneminde verem hastalığına yakalanmaktadırlar. Verem hastalığı; düzenli tedavi edilmemiş ya da tedavi görmemiş aktif akciğer, gırtlak veremi hastalarının öksürme ve hapşırma sonucu ortama saçılan damlacıkların solunmasıyla insandan insana bulaşır. Hastayla aynı ortamı paylaşan insanlar, bulaştırıcılık riski altındadır. Bu nedenle koruyucu tedbirler (maske, ortamın havalandırılması) sık sık uygulanmaktadır.
 Verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla yapılan etkinlikler kapsamında ortaöğretim ve lise öğrencilerimiz arasında resim, karikatür ve şiir konulu yarışma düzenlenmiştir. Amacımız, verem hastalığı konusunda halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir.
Tüm branşlarda dereceye giren öğrencilere bisiklet hediye edilmiş olup, ödüller Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan, Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Ağar, Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği  Genel Sekreteri Yardımcısı Doç Dr. Özgür Çelebi,  Halk Gümüşhane Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Bilge Nur Türkfiliz ve Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Doğan tarafından verildi.

 

resim şiir kompozisyon 70. verem eğitim ve propaganda haftası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tipobet giriş - betadonis - Sekabet Giriş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Okullar Arası Taekwondo Grup Müsabakaları Başlıyor
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi
Gümüşhaneli liseliler en çok onların şarkılarını söyledi