Vazo, testi, küp, sütlaç kabı...

Gümüşhane'nin Dölek köyünde, sadece kadınlar tarafından sürdürülen topraktan kap yapma sanatı, atölye ortamına taşınarak, il turizmine katkı sağlayacak bir duruma getirildi

Vazo, testi, küp, sütlaç kabı...
Bu icerik 1461 kez okundu.

Gümüşhane'nin Dölek köyünde, sadece kadınlar tarafından sürdürülen topraktan kap yapma sanatı, atölye ortamına taşınarak, il turizmine katkı sağlayacak bir duruma getirildi. 
           

Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yaşar Kalaycı, Kuşakkaya gazetesi Haber Müdürü İbrahim Özdemir’e yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Dölek köyünde incelemelerde bulunan dönemin Valisi Veysel Dalmaz'ın, halk arasında ''Gudu'' olarak bilinen ve yemek pişirmede kullanılan toprak kapların, sadece kadınlar tarafından yapıldığını, köylülerin, ''gudu'' yapımını öğrenmesinler diye başka köylere kız vermediklerini öğrenmesi üzerine, bu sanatın geliştirilmesi için atölye kurulması talimatı verdiğini söyledi. 
           

Bunun üzerine, bu geleneğin il turizmine kazandırılması için toprak kap yapımıyla ünlü Nevşehir'in Avanos ilçesinden toprak işleme ustası getirildiğini belirten Kalaycı, Dölek köyüne toprak işleme atölyesi açıldığını anlattı. 
           

Daha sonra atölyenin merkeze taşındığını ve çok sayıda gencin bu atölyede topraktan çeşitli kaplar ve hediyelik eşya üretmeyi öğrendiğini ifade eden Kalaycı, şunları söyledi: 
           

''Kap yapmak için toprağın özel bir yapıya sahip olması gerekiyor. İlde çok sayıda yerleşim yerinde bu özelliğe sahip toprak mevcut. Avanos'tan getirilen usta, kursiyerlere vazo, testi, küp, sütlaç kabı, isimlik, sürahi gibi 40'a yakın eşya üretimini öğretti. Bu ürünler gerek müdürlüğümüzde, gerekse atölyemiz bitişiğinde sergileniyor. Ürünler ayrıca, turistik mekânlarda satışa sunuluyor.'' 
           

Atölyedeki kursiyerlere istedikleri takdirde yaptıkları ürünleri satma izni de verildiğini ifade eden Kalaycı, ''Dölek köyünde anadan kıza süren bu geleneği turizme kazandırmanın yanı sıra amaçlarımızdan biri de işsiz gençlerimizi iş sahibi yapmak'' dedi. 
           

Atölye kursiyerlerden Seyhan Öktem de, topraktan çeşitli ürünler yapmayı öğrendiğini belirterek, ''Toprağı işlemek, ona şekil vermek, il turizmine sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Genç arkadaşlarıma, bu kursa katılarak önemli sayılabilecek bir meslek sahibi olabileceklerini söylemek istiyorum. Böyle bir fırsat ayağımıza kadar geldi. Bu fırsatı mutlaka değerlendirsinler'' dedi.

 

gümüşhane dölek köyü il turizmi yaşar kalaycı seyhan öktem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tipobet giriş - betadonis - Sekabet Giriş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım Arazileri Değerlendirme Portalı (Tad Portal) Eğitimi Verildi
Tarım Arazileri Değerlendirme Portalı (Tad Portal) Eğitimi Verildi
‘Belirli aralıklarla bu tür toplantılar düzenliyoruz’
‘Belirli aralıklarla bu tür toplantılar düzenliyoruz’