Sonbahar zirai mücadele çalışmaları

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen yaptığı açıklamada; sebze ve meyve hasadının bittiği, ağaçların durgun döneme girdiği şu dönemde yapılacak zirai mücadelenin önemine değindi

Sonbahar zirai mücadele çalışmaları
Bu icerik 1051 kez okundu.

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen yaptığı açıklamada; sebze ve meyve hasadının bittiği, ağaçların durgun döneme girdiği şu dönemde yapılacak zirai mücadelenin önemine değindi. Kültürel önlem olarak; meyve ağaçlarının tedavi edilmesi, hastalıklardan korunması, uzun ömürlü olmaları, verimli ve pazar değeri yüksek ürün elde edilebilmesi için,  hastalıklı, kurumuş, yere dökülmüş meyve artıklarının mutlaka bahçelerden uzaklaştırılması ve imha edilmesi gerektiğini ifade etti. Meyve ağaçlarında, bilhassa kayısı, kiraz, vişne, erik, şeftali gibi sert çekirdekli meyvelerde birçok bakteriyel ve fungal hastalıklara karşı ilaçlı mücadele zamanının geldiğini açıkladı.

Sebze tarımı yapılan alanlarda da sonbaharda zirai mücadele yapılmasını öneren Edip Birşen; gelecek yıl sebzedeki ürün kaybını önlemek amacıyla,  hastalıklı sebze artıklarının imha edilmesi gerektiğine ve kışı toprakta geçiren böceklerle mücadele için derin toprak işlemesinin önemine dikkat çekti.

edip birşen zirai mücadele
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı”
“Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı”
“Etkili İletişim Becerileri Kazanma”
“Etkili İletişim Becerileri Kazanma”