GÜMÜŞHANE’DE ULAŞIM

Karayolları genel müdürlüğü verilerine göre Gümüşhane‘de toplam 602 km. yol ağı bulunmaktadır. Bu yolların %87 si asfalt, %4 ü stabilize, %6 sı toprak ve %1 ‘i ise geçit vermez yoldur.
İl sınırları içindeki bölünmüş yol ağı ile trafiğe açık olan kısım 45 km. dir. Coğrafi şekillerin vermiş olduğu bir sonuç olarak ayrıca Gümüşhane’de 16 adet tünel bulunmaktadır.

Gümüşhane‘deki köy yollarının sadece %20 ‘si asfalttır. Bunun en büyük sebebi tabi ki arazi ve iklim şartları olarak gösterilebilir. Köy yollarının geri kalan %80’lik kısmının 48’ini tesviye, %30’unu stabilize ve geri kalan %2’lik kısmını da ham yollar oluşturmaktadır.

Gümüşhane’de karayolları dışında demiryolu olarak yakın süreçte Gümüşhane – Trabzon – Giresun hattının yapılması beklenmektedir. Demiryolu’nun karayolu taşımacılığında en kapasiteli ve ekonomik bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır.

Gümüşhane‘de haberleşme telefondan sonra artan teknolojik altyapı çalışmaları soucunda yüksek hızlı internet ile de yapılmaktadır. Gümüşane’deki bütün Adsl ve mobil telefon hizmetleri Türk Telekom Müdürlüğü’nce verilmektedir. Ayrıca PTT müdürlüğü de, 4 merkez 2 şube ile posta, telgraf gibi haberleşme kanallarında hizmet göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri