GÜMÜŞHANE YEMEKLERİ

PESTİL

Gümüşhane’nin en meşhur yiyeceklerinden olan Pestil, sağlığa da yararlılığı ile öne çıkıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut ve doku hücrelerini yenileyen Pestil bulundurduğu 332 kcal ile aynı zamanda bir enerji kaynağı. Fosfor, Potasyum ve Sodyuma sahip olan Pestil’in damar hastalıklarını da önlemesi açısından önemli bir yer tutuyor. Vitaminsel açıdan B grubu vitaminlere sahip olan Köme’de yüksek derecede protein de bulunuyor.

Gümüşhane Kömesi üzerinde yapılan araştırmalara göre Bal, Süt, Ceviz veya Fındık ve Dut ve Un kullanılan Pestil ve Köme, selentum minerali içeren ender gıdalardan biridir. Selenyum damar hastalıkları, kansızlık ve iktidarsızlık problemleri için gerekli bir mineraldir.

KÖME

Gümüşhane Kömesi pekmezin nişasta ile ya da taze üzün şırasının kaynatılıp hazırlanan peltesine ceviz fındık ve fıstık gibi çerez malzemelerinin batırılması ile hazırlanan geleneksel gıdalardan biridir. Köme, enerji ve besin bileşimi açısından zengin bir yapıya sahip olup aktioksidan özelliği taşıyan, yağda eriyen E vitamini ve mineral barındıran bir besindir.

KUŞBURNU ÇORBASI

Ayıklanıp yıkanan kuşburnuların 30 dakika kadar kaynatılıp, yanında hazırlanan misket büyüklüğündeki köfteler ile pişirilerek, eşsiz bir yağ sosu ile servis edilen kuşburnu çorbası, şüphesiz Gümüşhane’ye gelenlerin damağında kalacak en iddialı lezzetlerden biri olacak.

MANTI ÇORBASI

Bildiğimiz klasik mantının Gümüşhane’ye has hazırlanış tarzı ile, mantının da bir çorba olarak tüketilebileceğinin göstergesi olan mantı çorbası, Kızdırılmış tereyağı ve ona eşlik eden nane ile birlikte servis edildiğinde unutulmaz lezzetlerin başında gelir.

GENDİME ÇORBASI

Hazırlanış süresinin uzun olması ve zahmetli bir çorba olması nedeni ile, çok sık tüketilmeyen bu çorba da Gümüşhane’nin özel tadları arasında olmakla birlikte komşu şehirlerde de yoğun olarak sevilen bir çorbadır.

LEMİS

İlk bakıldığında gözlemeyi andıran görüntüsü ile Lemis’in en büyük özelliği, yumurta ve tereyağ ile birlikte kavrulan pazıdır. Sac üzerinde pişirilerek harika bir lezzet elde edilen Lemis özellikle Gümüşhane yerel halkı tarafından çok sevilmektedir.

FIRIN ERİŞTE

Hazırlanmış enfes ev hamuru ile yapılan erişte, farklı bir şekilde şekerli su şerbetlenerek ve tereyağı ile sunulan bu erişte türü Gümüşhane yöresinin ağız tadı ile bire bir uymaktadır.

BORANİ

Pazı ya da Ispanakların kavrulması ve yumurta, yoğurt, tereyağı gibi eşsiz lezzet verici malzemeler ile şekillendirilen borani, Gümüşhane’deki özel tatlardan biridir. Ülkemizin başka yörelerinde de yapılan Boraniyi bir de Gümüşhane usulü ile tadmak gerekir.

FASÜLYE BULGURLUSU

Ege’deki zeytinyağlı fasülyenin Gümüşhane tarzı ile bulgur katılarak yapıldığı Fasülye Bulgurlusu, Gümüşhane’ye gelinip te tadılması gereken eşsiz tadlardan biridir.

EVELEK DOLMASI

Bir çeşit bitki türü olan evelik’in yaprakları ve hazırlanan iç malzeme ile hazırlanan dolma, yoğurdun da eşlik ettiği muhteşem bir sunumla hazırlanır.

HAŞIL

Yarma unu ile sürekli karıştırılarak hazırlanan Haşıl’ı sütlü, şekerli ya da tereyağlı bir şekilde servis etmek mümkündür. Pratik hazırlanış biçimi ile kısa sürede lezzet harikası oluşturmak isteyen Gümüşhane halkının çokça tercih ettiği yemeklerden biridir.

BURMA TATLISI

Hazırlanan burma şeklindeki yufkanın kesilerek üzerinde şerbet eklenmesi ile hazırlanan burma tatlısı şam fıstığı ile süslenerek servis edilir. Gümüşhane’de çok sevilen bir tatlı olan burma tatlısı, Gümüşhane’yi ziyaret eden kişilerin mutlaka tadması ve deneyimlemesi gereken bir tatlıdır.

KANZILI BÖREK

Üç kat yufka üzerine kırılmış ceviz ve şeker karışımı dökülen ve pişirilldikten sonra muska şeklinde kesilip üzerine bal dökülerek hazırlanan leziz bir tatlıdır. Orijinal bir tatlı türü olan Kanzılı Börek mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler arasındadır.

SİRON

3-4 cm aralıklarla kesilen hamurların kurutulup, bu kurutulan hamurların tepsiye sıra ile dizilmesi ve üzerine süzme yoğurdun su ile sulandırılarak dökülmesi ile hazırlanan siron, tereyağı ceviz içi ile servis edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Gümüşhane'nin yerüstündeki madeni: Kuşburnu
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri
Kelkit'te baca ve sulu filtre denetimleri