Yaşam

20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlaması

Doğanın en önemli parçalarından birisi şüphesiz bal arılarıdır

Doğanın en önemli parçalarından birisi şüphesiz bal arılarıdır. Doğal denge içerisinde önemli bir yeri olmakla birlikte ekosisteme sağladığı yararlar önemli düzeydedir. Çevre kirliliği sonucunda yabani yaşamda bulunan diğer arıların yok olması sonucunda ortaya çıkan eksikliği de girecek yegane canlıdır. İnsanlara sunmuş olduğu bal, polen, propolis, arısütü gibi ürünler yanında polinasyon hizmeti ile de vazgeçilmez unsurdur.
Bitkilerin meyve ve tohum oluşturmasını sağlayan sistemin başlangıç noktası bal arıların besin toplama davranışı esnasında çiçekten çiçeğe polen taşıma işine polinasyon denilmektedir. Bal arılarının polinasyon sonucu meydana gelmesine neden olduğu gıda kaynaklarının parasal değeri diğer arı ürünlerinden elde edilende kat be kat fazladır. Bu nedenle Dünyada ve ülkemizde son yıllarda bal arılarının önemine dikkat çekilmeye başlanmıştır.
Arı ölümlerinin hızla yaygınlaşmasının bitkisel verimlilikte de düşmelere yol açması olayın boyutunu daha da önemli hale getirmektedir. Bu bağlamda sektöre dikkat çekmek, verimliliği artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletlerce her yılın 20 Mayıs günü Dünya Arı Günü olarak kutlanmaya karar verilmiştir.
Ülkemizde dokuzuncusu düzenlenen 20 Mayıs Dünya Arı Günü her yıl bir ilde geniş katılımlı olarak kutlanarak sektöre dikkat çekilmekte, arı ve arı ürünleri tanıtılmaktadır. Bu sene de Ankara’da kutlanmakta olan Dünya Arı Günü etkinliğinde çocuklara yönelik çeşitli eğlence, yarışma ve etkinlikler yanında arı ürünlerinin genç kuşaklara tanıtımı sağlanmaktadır. Bu vesileyle Gümüşhane İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak ilimiz ve ülkemiz arıcılarının Dünya Arı Gününü kutlar, bol ve sağlıklı ürünlerin üretildiği bir sezon geçirilmesini dilerim.

 

 

Niyazi GÜL / Gümüşhane İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı